Makaleler

Hamileliğin İlk 3 Ayında Vücudunuzda Gerçekleşen Değişiklikler

Yayın tarihi: 26 Aralık 2018

İlk kez hamilelik deneyimi yaşayan birçok anne hamile kıyafetleri giymeyi ve büyüyen karınlarını göstermeyi sabırsızlıkla bekler. Gerçekte birçok kadın ilk trimesterde sadece 2-3 kilo alır ve 5-6 aya kadar karınları belirginleşmez. Bu süreçte takip edebileceğiniz vücudunuzda gerçekleşen değişiklikler;

1- Sabah bulantıları genellikle hamileliğinizin ilk belirtilerinden biridir ve hamileliğin ilk üç ayında başlar. Bulantılar vücudunuzdaki artan hormonların ilk tepkisidir. Sabah bulantılarına yakalanan anneler bulantıyla birlikte kusabilir ancak “sabah bulantısı” terimi yanıltıcı olabilir, gündüz veya gece etkileyebilir. Genellikle anne ve bebek için zararlı değildir ve iyi haber, ilk üç aylık dönemin sonunda giderek azalma gösterir. Su tüketiminizi arttırarak, üç büyük öğünden ziyade küçük atıştırmalıklar ve öğünlerle yemek yemeyi deneyin. Aşırı mide bulantısı varsa doktorunuza danışarak bu süreci hafifletebilecek güvenli tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz. 

2- Anneler ilk tremester boyunca yorgun hissedebilir ve bu süreçte normaldir. Mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz hatta sadece hızlı bir yürüyüş yardımcı olabilir. 

3- Şişkin göğüsler hamileliğin ilk görünür belirtisidir. Artan hormonların etkisiyle göğüsleriniz hassaslaşabilir ve daha büyük görünebilir. Doğru şekilde göğsünüzü kavrayan destekleyici bir sütyen taktığınızdan emin olun. Her zaman giydiğinizden daha büyük beden bir sütyene ihtiyacınız olabilir. 

4- Birçok hamile kadın, kardiyovasküler sisteminde önemli değişikliklerin bir sonucu olarak, baş dönmesi ya da hafif baş ağrısı gibi deneyimler yaşayabilir. Kan damarları genişler, kan hacmi artar ve kalbiniz daha çok çalışır. 

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler