Makaleler

Emzirme Terimleri Sözlüğü - 2

Yayın tarihi: 2 Nisan 2018

Emzirme hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya başladıkça aşina olmadığınız bazı terimlerle karşılaşabilirsiniz. Sizin için emzirme hakkında bilgi alırken sıklıkla karşılaşabileceğiniz terimlere ilişkin bazı yararlı tanım listesi hazırladık.

Salınma (sütün memeden çıkma refleksi) - Bırakın aksın! Bu, beynin vücuda anne sütü üretmesi ve göğüste hazır bulundurmasını söylediği süreçtir. Bebek memede anne sütü emerken beyne mesaj gönderdiğinde anne sütü memeden çıkmaya başlar. Mesaj, hipotalamus bezini harekete geçirir, bunun sonucunda ise hipofiz bezi çalışır. Daha sonra hormonlar serbest bırakılır, anne sütü üretmek ve bebek hazır olduğunda meme ucuna göndermek için göğüsteki özel hücreler üzerinde aktif olur.

Lipaz - Anne sütündeki yağı parçalayan bir enzim. Nadir durumlarda, bazı annelerin sütünde lipaz daha fazla miktarda bulunur ve anne sütünün kötü bir koku veya dondurulduğunda kötü bir tat oluşturmasına neden olabilir. Sütüm Kokuyor, Ne Yapabilirim? yazımız size bu konuda yardımcı olabilir.

Emzirme sütyeni - Emzirme işini daha kolay hale getirmek amacıyla emziren anneler için önemli olduğu düşünülür. Emzirme sütyenlerinin sütyeni çıkarmadan bebeği emzirebilmeniz için kup kısmında açılan kanatları vardır. Emzirme sırasında kopçalardan istediğinizi açabilir, sonrasında kapatabilirsiniz.

Göğüs Pedleri - Meme ucunu ve kıyafetleri kuru tutan, süt sızıntılarını emmek için sütyenin iç kısmına yerleştirilmiş küçük yuvarlak pedler. Bu dönemde emzirmenin devamlılığı için meme ucunun daime kuru kalması gerekmektedir. Aksi takdirde meme ucu enfeksiyonlara açık hale gelir. Kullandığınız göğüs pedinin güçlü emiciliğinden ve çift yüzeyinin de nefes aldığından emin olunuz. Lansinoh® Göğüs Pedleri'ni inceleyebilirsiniz.

Yerleştirme - Emzirme sırasında bebeği tutuş veya yerleştirme şekliniz. Birçok emzirme pozisyonu vardır ve hangi pozisyonun sizin ve bebeğiniz için en verimli ve rahat olduğunu belirlemek için birçoğunu deneyebilirsiniz. Emzirme Pozisyonları yazımız size ayrıntılar için yardımcı olabilir.

Prolaktin - Göğüsteki alveoller içerisinde anne sütü üretiminden sorumlu olan hipofiz bezi ile üretilen bir hormon. Hamilelik sırasında, prolaktin göğüslerin büyümesine neden olur ve doğumdan sonra anne sütü üretimini artırır. Prolaktin hormonu bebek memeyi emmeye başladığında meme ucu dürtüsüne yanıt olarak üretilir. 

Göğsü Sağma - Harici bir pompa ile anne sütünün sağılması. Ev tipi ve hastane tipi olmak üzere iki ana kategori vardır. Kolay kullanım ve taşınabilme açısından ev tipi göğüs pompaları daha kullanışlıdır. Ev tipi göğüs pompaları manuel ve elektrikli olmak üzere iki çeşittir. Elektrikli göğüs pompalarının tekli ve çiftlileri bulunur. Göğüs Pompası Kullanımında Temel Noktalar yazısında ne zaman göğüs pompasına ihtiyacınız olabileceğini bulabilirsiniz. Göğüs Pompası Seçimi yazısı ise size kendiniz için en uygun göğüs pompası seçmenize rehberlik edebilir.

Süt sağımı aynı zamanda anne sütü üretimini desteklemek, anne sütü depolamak veya angorjmanı azaltmak amacıyla yapılır. Prematüre bebekleri olan birçok annenin, bebeğini göğüsten beslenmesi için küçük olması nedeniyle sütlerini sağmaları gerekebilir.

Relaktasyon - Bir anne süt üretemediği dönemden sonra göğüs pompası ve/veya bebeğini memede tutarak emzirmeye geri dönebildiği zaman oluşur. Anne bir süreliğine emzirmeyi bırakmak zorundaysa (örn. tıbbi sebeplerden ötürü) genel olarak relaktasyon arayışı içinde olur. Annenin anne sütü üretimini bıraktığı andan itibaren ne kadar az zaman geçmiş olursa, tam süt üretimini geliştirmek için o kadar fazla şansı olur. 

Aranma Refleksi - Bebeğin dudaklarıyla göğsünüze değmesinden veya yanaklarını dayaması bebeğin ağzını açması ve memenizi arar gibi görünerek bir tarafa doğru kafasını çevirmesidir.

Emzirme Terimleri Sözlüğü – 1 yazımız diğer terimlerle ilgili sizi bilgilendirebilir.

İlgili Kategoriler

Emzirme   Bebeği Anne Sütü İle Besleme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler