Makaleler

Emzirme Terimleri Sözlüğü - 1

Yayın tarihi: 2 Nisan 2018

Emzirme hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya başladıkça aşina olmadığınız bazı terimlerle karşılaşabilirsiniz. Sizin için emzirme hakkında bilgi alırken sıklıkla karşılaşabileceğiniz terimlere ilişkin bazı yararlı tanım listesi hazırladık.

Areola - Meme ucunun çevresindeki koyu renkli alan.

Kolostrom - Doğumdan sonraki ilk birkaç günde, “olgun” sütünüz gelmeden önce vücudunuz enfeksiyonla savaşan proteinle yüklü bu sıvıyı üretir. Göğüs bu yoğun, sarımsı sıvıyı çok az miktarda salgılar. Bu sıvı yeni doğan bebeğinizin sağlığı için büyük önem taşır.

Angorjman - Vücudunuz doğumdan sonra (kolostrom dönemini takip eden) birkaç gün “olgun” süt üretir. Bebeğinizin midesi çok ufak olduğu için sütle dolan göğsünüzü yeterince boşaltamayabilir. Göğüslerin yeterince boşaltılamayıp sütle dolu kalması anne için rahatsız edici olabilir. Bu süt kanalların tıkanmasına sebep olabilir. Bu durumda göğsünüzü sağmak çözüm olabilir. Vücut anne sütü üretimini daha düzenli hale getirdiğinde bu durum ortadan kalkacaktır. 

Son süt - Yağ oranı yüksek anne sütü genellikle emzirmenin sonunda gelir. Göğüste anne sütü üretiminde görevli hücreler (alveoller) sürekli anne sütü üretir. Emzirme sırasında anne sütünün yağlı kısmının göğüslerin içerisindeki süt kanallarında kalma ve alveol duvarlarına tutunma eğilimleri vardır. 

Anne sütü üretilirken göğsün arka yanında daha fazla yağ bırakarak göğüs ucuna doğru hareket eder. Bir sonraki emzirmede, bebek ilk olarak düşük yağ oranına sahip ilk sütü alır ve emzirmenin sonuna doğru daha fazla yağ bulunan sütü (son sütü) alacaktır. Bebeğin yeterli süt alıp almaması aslında anne sütünün içeriği ile ilgilidir. Annelerin bebeklerinin kaç cc anne sütü emdiğinden ziyade doktor kontrolü ile gelişimlerinin takip etmeleri önemlidir. Sizler sadece bebeğiniz istediğinde onu emzirin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini aldığından emin olun.

Uluslararası Kurul Sertifikalı Laktasyon Uzmanı (IBCLC) - Bu emziren anneler için mükemmel bir kaynaktır. Uluslararası Kurul Sertifikalı Emzirme Uzmanları, en zorlu durumlar da dahil olmak üzere tüm emzirme konularına yönelik yardım sağlarlar. IBCLC, dünya çapında tutarlı standartlar sağlayan uluslararası bir gruptur. IBCLC üyesi olmak için, bir kişi emziren anne ve bebeklerle çalışarak saatler boyunca klinik tecrübelerin yanı sıra, bir sınavı geçmek zorundadır.

Lanolin - Bu yağ, çatlamış meme uçlarından yakınan birçok emziren anne için kurtarıcıdır. Meme uçlarını yumuşatır ve korumaya yardımcı olur, fakat saf olmayan formlardan oluşan toksinlere ilişkin meydana gelebilecek alerjileri önlemek için yalnızca lanolinin saf formunu kullandığınızdan emin olun. Lansinoh® HPA® Lanolin‘in hipollarjenikliği İngiliz Allerji Kurumu tarafından onaylanmıştır.

Tutunma / Kavrama - Kavrama, emzirmeye başlamak için bebeğin meme ucunu ağzına alması ve areolanın düzgün şekilde bebeğin ağzına yerleşmesidir. Meme ucunuzun bebeğin tutunmasını, emmesini ve yutmasını sağlamak için bebeğinizin ağzının üst kısmına meme ucunuzun dokunması gerekeceği için, uygun pozisyon alma önemlidir. Emzirme Pozisyonları yazımız size ayrıntılar için yardımcı olabilir.

Emzirme Terimleri Sözlüğü - 2 yazımız diğer terimlerle ilgili sizi bilgilendirebilir.

İlgili Kategoriler

Emzirme   Bebeği Anne Sütü İle Besleme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler