Makaleler

Emzirirken Uygulayabileceğiniz 6 Kişisel Bakım İpucu

Yayın tarihi: 27 Aralık 2018

Annelerin kendisine dikkat etmeleri önemlidir. Anneliğin ilk safhalarında emzirmek en zorlu ve ödüllendirici kısım olabilir. Bebeğinizi emzirmekten daha hoş bir deneyim olamaz ancak bu süreç beraberinde birçok stresi (bilinmeyenden korkma) ve beklentiyi (başarma baskısı) de getirebilir. Emzirmenin pek çok faydası var, bu deneyimi mümkün olduğunca eğlenceli ve rahat hale getirmek için birkaç ipucu paylaşacağız. Hayatınızda başka ne zaman bir saat oturmak zorunda kalacaksınız? Tatlı bir yeni doğan ile kucaklaşın ve sadece rahatlayın.

1. Kendi alanınızı yaratın

Anne adaylarına ilk tavsiyemiz bebek gelmeden önce emzirme için evinizde huzurlu bir ortam (ideal olarak yatak odasında ve oturma alanında) oluşturmanızdır. Uykusuz olduğunuzda huzurlu ve dinlendirici bir alana sahip olmak dünyayı değiştirecektir! Konforlu bir emzirme koltuğu edinerek, ihtiyaç duyacağınız bakım malzemelerini yanınızda bulunacak bir sepette toplayabilirsiniz. Dinlendirici bir müzik listesi hem sizin hem de bebeğinizin endişelerini yatıştırarak sakinleşmenize yardımcı olur. 

2. Kendinizi rahatlatın

Emzirirken kendinizi rahat hissetmeniz çok önemlidir. 24 saat emzirme sütyenlerinden kullanıyor olabilirsiniz (özellikle gece göğüs pedlerini sabit tutacakları için faydalı olacaktır) bu nedenle birkaç adet emzirme sütyenine yatırım yapabilirsiniz. Her yeni annenin emzirme sürecinde rahatlıkla kullanabileceği giysilerden oluşan bir dolaba ihtiyacı vardır. İlk birkaç hafta özellikle ne giyeceğinizi düşünme şansınız az olduğundan çok faydalı olacaktır. 

Emzirme yastığı emzirmek için rahat bir pozisyon bulmak için çok yardımcıdır. Çok yönlü stili ile uygun boyutlu bir emzirme yastığı çeşitli pozisyonlarda rahat ederek bebeğinizi emzirmenize olanak tanır. 

3. Kendinize zaman ayırın

Kendinize ayıracağınız zaman yeni doğan bir bebekle kulağa çok zor geliyor olabilir ancak iyi bir anne olabilmenizi sağlayacak en temel öğelerden bir tanesidir. Anneliğin ilk birkaç haftasında ve aylarında farkına bile varmadan kendinize vakit ayırabilmenin birkaç yolu var. 

Beslenme emziren bir anne için çok önemlidir. Hamileyken sağlıklı yemekler hazırlayarak dondurucuda depolayabilirsiniz. Kilerinizi doğum tarihinizden birkaç hafta önce doldurmak için kapsamlı bir alışveriş listesi hazırlayın. Evinizde her zaman bol miktarda emzirme dostu atıştırmalık bulundurabilirsiniz. 

Her gün duş almak için zaman bulun. Bunu “benim zamanım” yapın. Müzik dinleyin, yeni bir duş jeli ve yüz maskesi ile bebeğinizden ayrı geçireceğiniz 10-15 dakikada kendinizi şımartın. 

Emzirirken sıvı tüketim miktarınızı arttırmanız gerekiyor bu nedenle her zaman yanınızda bulunacak bir su şişesi edinin. Bebeğinizi emzirdiğiniz her alana su şişelerini de yerleştirin. 

4. Eşinizden yardım alın

Gece boyunca yatağınızda emzirmeyi öncelikli hale getirin. Bebek bezi değişikliklerine yardımcı olması için eşinizle birlikte program yapabilir, böylece bazı geceleri yatakta geçirebilirsiniz. Işıkları mümkün olduğunca düşük tutarak dinlendirici bir ortam oluşturabilirsiniz. 

5. Emzirmeyle ilgili bilgi edinerek destek alın

Başarılı bir emzirme sürecinin temel esaslarından biri de destek aramaktır. Bebek sahibi olmadan önce kendinizi (ve eşinizi) bir emzirme kursu ile eğitin. Online ve sosyal medyada bu konuda bilgi alabileceğiniz sayfaları ve kanalları takip ederek destek alabilirsiniz. 

6.Emzirmek acı verici olmamalıdır

Eğer emzirmek acı verici oluyorsa doktorunuza danışabilirsiniz. Emzirirken yaşadığınız rahatsızlığa yardımcı olacak birçok ürün var. Therapearl sıcak soğuk göğüs terapisi, HPA Lanolin Krem, göğüs ucu koruyucu gibi birçok Lansinoh ürünü bu süreçte size yardımcı olacaktır. 

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler