Makaleler

Anneliğe İlk Adım; Emzirme

Yayın tarihi: 28 Ocak 2016

Kadınlar hayatları boyunca çeşitli sorumluluk alıyor olabilir ama bebek bunların içinde en önemlisi. Anne olmak; bir kadının tüm hayatını ve iç dünyasını değiştiren uzun bir süreç. Bu değişimlerde annelerin en büyük kaygısı bebeğini hayatta tutmak, bunun için de bebeğini sağlıklı beslemek en başta geliyor. Bir bebeği en sağlıklı beslemenin yolu da emzirmekten geçiyor.

Anne olduğumuz an itibariyle "Bebeğimi emzirebilecek miyim?", "Sütüm yetecek mi?" endişesi taşımaya başlarız. Esasında ilk günlerde rahat olmak, hem kendinize hem de bebeğinize güvenmek çok önemli. Fakat ilk heyecanla bunu atlayabiliyoruz. 

İlk günlerdeki emzirme sürecinizi daha rahat atlatmak için aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir.

İlk emzirme için;

- İlk yarım saat içinde anne ve bebeğin karşılaşması, bu süreçte bebeğin anne göğsüne verilmesi önemlidir. Özellikle normal doğum yapıyorsanız ilk ten temasının doğumun hemen ardından olması sütünüzün hemen gelmesine büyük katkı sağlayacaktır.

- Sütünüzün gelmesi için bazen birkaç güne ihtiyacınız olabilir. Bunun unutmayın ve kaygılanmayın. Onun yerine bebeğinizi sık sık emzirmeyi deneyin ve göğüs pompası ile sağım yapın. Bu sağmalardaki amacınız; sütü boşaltmak değil, göğsünüze bol bol ileti vermek olacaktır.

- Bebekler doğduklarında uykuya meyilli olabilir. Bu nedenle bebeğinizi birkaç saatte bir uyandırıp bol bol emzirmelisiniz. İlk günlerde fizyolojik sarılık yönünden takipte olun. Sarılık derecesi ilerledikçe bebeğiniz daha fazla uykuya meyilli olacaktır. 

- İlk günlerdeki ten teması ile cilt ve süt kokunuz bebeğin emme güdüsünü tetikleyecektir. Onun için kokunuzu kapatacak deodorant, parfüm kullanmayın.

- Bebeğinizin daha aktif emebilmesi için daha loş ve sessiz ortamlarda emzirmeyi deneyebilirsiniz. Sakin ortam hem sizin hem de bebeğiniz için emzirmenize yardımcı olabilir. 

- Farklı emzirme pozisyonları deneyin. Kendi ideal bir pozisyonunuzu bulmaya çalışın. Sadece kitaplarda okuduğunuz, internette gördüğünüz pozisyonlara takılı kalmayın. En önemlisi sizin için en rahat pozisyon olması sonra ise bebekle ten tene temasınızın kuruluyor olması.

- İlk emzirme dönemlerinde bebeğiniz sizi saatte bir emmek isteyebilir, şaşırmayın! Bebeğinizin rehberliğinde ilerleyin ve mutlaka gündüz bebeğinizle birlikte uyumaya çalışın!

Bu maddeleri biraz daha arttırabiliriz.

Ama hamileyken bunları bilmeniz işinize yarayabilir. Onun için deneyimli annelerle konuşmak, emzirme ile ilgili kitaplar okumak, emzirme seminerlerine katılmak sizi rahatlatabilir.

Şimdiden hamile olan herkese doğum sonrasında mutlu ve kaygılardan uzak günler dileriz.

Esra Ertuğrul

www.bebeimgeliyor.com

İlgili Kategoriler

Emzirme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler