Makaleler

Sütüm Kokuyor, Ne Yapabilirim?

Yayın tarihi: 14 Haziran 2016

Anne sütünün içeriği bebeğin o dönemki ihtiyaçlarına ve annenin beslenme alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebilir. Bu içerik değişikliği anne sütünün kokusunu da etkileyebilir.

Her besinin her annede bıraktığı etki farklı olmakla birlikte. Bazı durumlarda bebekler bu tat ve koku değişiminden hoşlanmayabilirler. Bu durumda hangi besinden kaynaklı olarak sütünüzde değişiklik olduğunu deneme yanılma yöntemi ile keşfedebilirsiniz. Normalden farklı ya da fazla tükettiğiniz her şeyi gözden geçirmelisiniz. Annenin yediklerinden bağımsız olarak anne sütünün yapısındaki bir takım farklılıklar da sütün kokusunu ve tadını etkileyebilir. Bunlardan en sık görülen anne sütündeki yoğun lipaz enziminden kaynaklı sabunsu kokudur.

Bazı annelerin sütleri sütün içindeki lipaz enziminin normalden fazla bulunabilir. Lipaz enzimi, vücutta yağların yakımında görevli olan bir enzimdir. Bu enzimin fazla bulunması anne sütündeki yağların parçalanarak sabunsu bir koku çıkmasına sebebiyet verebilir. Anneler genellikle kokuyu, sütlerini depolamak için sağdıklarında farkederler. Bu sabunsu kokuyu kimi zaman sütlerini sağar sağmaz; kimi zaman da donmuş anne sütü çözdürdükten sonra alırlar ve sütün bozulduğuna dair endişelere kapılırlar. Oysa bu durumda sütün bozulduğu genellikle söylenemez. Yine de her ihtimale karşı anneler az miktarda çözünmüş sütü cezvede kaynatarak kesillip kesilmeyeceğini gözlemleyebilirler. Süt kesilmezse bu koku lipaz enziminin yoğunluğundan kaynaklı olabilir.

Bu kokuyu gidermenin pratik ve bir o kadar da kritik bir yolu bulunmaktadır:

  • Sütünüzü sağdıktan sonra dondurmadan önce kenarlarında minik baloncuklar olana kadar cezvede ısıtabilirsiniz.

Bu teknik sütünüzdeki lipazi inaktive etmek için yeterli olacaktır.

Elinizde donmuş ve çözünmüş bir anne sütü var ise;

Bazı bebekler sütünüzün kokusuna rağmen, onu keyifle içebilmektedir. Farklı kokuyu aldıktan sonra işlem yapmadan önce bebeğinize bu sütü teklif edebilirsiniz. Eğer bebeğiniz ek gıdaya başladıysa da çözünmüş anne sütünü onun besinlerine ekleyebilirsiniz. Tüm önerilere karşın, sütünüzdeki herhangi bir değişikliği emzirme uzmanı ya da takibinde olduğunuz sağlık profesyoneli ile paylaşmanızı öneriyoruz. Sizi en doğru şekilde yönlendireceklerdir.

İlgili Kategoriler

Emzirme   Anne Sütünü Saklama   Bebeği Anne Sütü İle Besleme  

İlgili ürünler