Makaleler

Suda Doğum

Yayın tarihi: 15 Mayıs 2015

Doğum planlaması, kullanılacak sancı azaltma yöntemi, doğum yapılacak yer, doğum sırasında yanınızda olmasını istediğiniz kişinin seçimi ve forseps ya da vantuz gibi etkileşimler karşısında nasıl hissedeceğinizi görmeniz için önemli bir süreçtir. Suda doğum hakkında genel bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Su, doğumda etkili bir ağrı kesici kaynaktır. Sıcak duş ağrıları, acıları azaltır ve yorucu günün sonunda uzunca bir banyo çok rahatlatıcı olabilir. Hatta bu sıcak su, doğum sırasında rahatlamaya yardımcı olarak acıların azaltılmasında da uygulanabilir. Doğum havuzları her geçen gün daha popüler bir hale geldi ve suda doğum yapmak artık daha fazla kadın için gerçek bir seçenek. Bütün bunlara ek olarak doğum havuzları hareket kabiliyeti zayıflayan anne adaylarına doğum esnasında gerçekten yardımcı olabilir.

Doğum havuzları standart küvetlerden daha büyük daha geniş ve en az 60 cm derinliğindedir. Böylece, anne havuz içerisinde kolayca haraket edebilir ve göbeğini koruyarak suya batırabilir. Türkiye’de çok yaygın olmasa da Avrupa ve Amerika’da pek çok hastanenin kurulabilir ve taşınabilir doğum havuzları vardır; hatta bunlar evde veya hastanede kullanmak için kiralanabilmektedirler. Eğer doğumunuzu havuzda yapmak istemezseniz bile hamileliğin son dönemlerinde ve erken doğumda evde kullanmak için küçük bir havuz kiralamak isteyebilirsiniz. Hamileliğin son haftalarında rahatlamak amacıyla kiralık bir doğum havuzu kullanabilirsiniz. Bu havuzlar özellikle geceleri uyumakta zorlanıyorsanız kullanışlı olabilir.

Eğer acılarınızı azaltmak için su kullanma düşüncesi içerisindeyseniz fakat havuzları kiralamaya veya satın almaya mali gücünüz yetmiyorsa, bu yollardan bazılarıyla su kullanarak rahatlayabilirsiniz:

  • Duşun altında ters çevrilmiş bir kovaya veya plastik sandalyeye oturabilirsiniz.
  • Bir tas kullanarak üzerinize sıcak su dökebilirsiniz.
  • Güçlü bir duş başlığıyla sırtın alt kısmına tazyikli su tutmak bazı kadınlara yardımcı olabilir.

İlgili Kategoriler

Doğum Öncesi   Hamilelik  

İlgili ürünler