Makaleler

Ne Zaman Emzirme Hakkında Bilgi Sahibi Olmaya Başlanmalı?

Yayın tarihi: 20 Nisan 2017

Bir anne adayı olarak, bazen vermek zorunda olduğunuz kararların bir sonu yokmuş gibi hissedebilirsiniz - bebeğinizin ismi, bebek odası hazırlığı, doğum çantası ihtiyaçları, göğüs pompası seçimi ve dahası...  Anne adayı olarak bebek emzirme sürecine hazırlığınız, doğuma yaklaşırkenki en tatlı telaşınız olabilir. Bebek emzirme hakkında bilgileri ne zaman ve kimden alabileceğiniz hakkında aşağıdaki yazı size yardımcı olabilir.

Bebeği emzirmenin bebeği beslemekte en sağlıklı seçenek olduğu bilinmektedir. Bebek emzirme, hem anneye hem de bebeğe birçok fayda sağlamaktadır (bkz. Emzirmenin Faydaları). Anne adayları, emzirme tekniklerini ve bebek emzirme hakkında bilgileri öğrenmeyi genellikle doğum sonrasına bırakabiliyor. Bu noktada anne ne ile karşılaşacağını bilmediği için panik yapabiliyor ya da yorgun olduğu için sağlık uzmanlarının verdiği bilgilere odaklanamayabiliyor.  

Uzmanların bu konudaki önerisi, annenin doğuma yakın haftalarda, yeterince vakti varken emzirme eğitim ve tekniklerini, emzirme destek ürünleri hakkında bilgileri bir sağlık uzmanından alması yönündedir. Aksi takdirde bebek emzirme konusunda önceden bilgi sahibi olmamanın, annelerin bebek emzirme sürecini devam ettirmeye engel olabileceğini de belirtmektedirler.  

Doktorunuzla bu konu hakkında konuşmaya ne zaman başlamalısınız?

Uzmanlar, ideal olarak son üç aylık döneminizde bebek emzirme hakkında araştırma yapmaya başlamanızı öneriyor. Doktorunuzla birlikte bebek emzirme konusuna ağırlık vermeniz önemlidir ve bebek doğmadan önce ihtiyacınız olabilecek emzirme destek ürünleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Bir sonraki doktor ziyaretinizde, uzmanınıza yöneltebileceğiniz birkaç örnek soruyu ve sizlere tavsiyelerimizi aşağıda bulabilirsiniz. 

  • Doğum sırasında ve doğumdan hemen sonra tecrübe edeceğiniz şeylerin bebek emzirme üzerinde ne gibi bir etkisi olabileceği
  • İlaç tedavisi ve tıbbi müdahale olup olmayacağı, ten tene temas, erken emzirme başlangıcı ve oda gibi konuların hepsi bebek emzirme tecrübenizde nasıl bir rol oynayabileceği
  • Doğumdan sonra bir emzirme danışmanınız (laktasyon danışmanı) olup olmayacağını şimdiden sorabilirsiniz, eğer olacaksa kendisi ile bebek doğmadan en az bir ay önce tanışabilirsiniz.
  • Doğum ekibinizden ne beklediğinizi ve onlarla nasıl iletişim kurmanız gerektiğini daha iyi öğrenmek için doktorunuzla farklı konulardan da konuşabilirsiniz.

Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk günlerde zaten yapılacak çok işiniz olacak!

Hayatınız boyunca yaşayacağınız en büyük maceranın eşiğindesiniz!

Doğumdan önce emzirme hakkında bilgi almaya başlamak biraz garip hissettirebilir, fakat sizi büyük bir zahmetten kurtaracağından emin olabilirsiniz.

Bu gibi önemli konuları erkenden konuşmak, emzirme hedeflerinize ulaşmada size mümkün olan en iyi fırsatı verecektir.

İlgili Kategoriler

Doğum Öncesi   Hamilelik   Emzirme  

İlgili ürünler