Makaleler

Lansinoh 2017 Uluslararası Emzirme Araştırması

Yayın tarihi: 25 Eylül 2017

Emzirmek, bir bebeği beslemenin en doğal ve en sağlıklı yoludur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ilk 6 ay sadece anne sütü ve 2 yıla kadar emzirmenin sürdürülmesini öneriyor. Tüm ülkelerde annelerin daha uzun süre emzirebilmelerini destekleyen Lansinoh, uluslararası çapta annelerin emzirme tutum ve davranışlarını araştırıyor. Lansinoh Uluslararası Emzirme Araştırması 2017’ye Türkiye’de 1000’in üzerinde anne yer alıyor. 9 ülke ve 12 bini aşkın annenin dahil olduğu bu araştırmada dikkat çekici sonuçlar yer alıyor.

Emzirme Sürelerinde Türkiye Başı Çekmeye Devam Ediyor

Araştırmaya katılan ülkeler arasında Türkiye %38 oranında 12 ayın üzerinde emzirme hedefi olan anneler ile başı çekiyor. Fransa dışındaki diğer ülkelerde ağırlıklı olarak anneler bebeklerini 6-12 ay arası emzirmek istiyor. Fransa’da ise annelerin %77’si bebeklerini en fazla 6 ay emzirdiklerini belirtiyor. Tüm ülkeler arasında gerçekleşen emzirme sürelerine bakıldığında, 12 ayın üstünde bebeğini emziren annelerin oranı %28 ile en yüksek Türkiye ve Brezilya’da.

Sadece anne sütü ile beslenme sürelerinde 2015 yılında Türkiye’de 4-6 ayı hedefleyen annelerin oranı %34 iken bu sene %44’e çıktığı gözlemleniyor. 6 ayı sadece anne sütü ile tamamlamak isteyenler ise %26’dan %21’e geriliyor. Bu noktada, ev dışında çalışmayan annelerin bebeklerini sadece anne sütü ile besleme oranları ortalamanın altında olduğu dikkat çekiyor.

Sağlık Profesyonelleri Kritik Önem Taşıyor

Emzirme konusundaki endişeler tüm ülkelerde ortak olarak “bebeğin memeyi doğru kavrayamaması” olmasına rağmen bu kriter Türkiye’de 2. Sırada. İlk sırayı ise “Bebeğimi Sağlık Profesyonellerinin Önerdiği Süre Kadar Emzirememek” var. Ek olarak sağlık profesyonelleri annelerin öncelikli bilgi kaynağı. Bu da Türkiye’de sağlık profesyonellerinin emzirme konusunda ne kadar etkili olduğunu gözler önüne seriyor. Ayrıca Türkiye’de emzirme sorunu yaşayan annelerin %80’i sağlık profesyonellerinin desteğinden memnun. Buna rağmen annelerin yarısından azı formül süte sağlık profesyonellerinin önerisi ile başlamıyor. Annelerin önde gelen sebebi, sütünün yetmediği düşüncesi…

Anneler Destek Göremediklerin Emzirmeyi Bırakabiliyor

Emzirmenin en zorlu yanının ilk sırasında her sene olduğu gibi “Emzirmeye bağlı meme ucu çatlak ağrı ve acıları” yer alıyor. Bunu “Geceleri uyanmak zorunda kalmak” takip ediyor. Bu noktada aile içi destek ön plana çıkıyor. Türkiye’de annelerin 3’te 1’i aileleri tarafından desteklenmezse emzirmeyi bırakabileceklerini belirtiyor. Ev dışında çalışmayan annelerde ise bu oran çok daha yüksek. Bu durum, toplam emzirme sürelerinin neden ortalamanın altında kaldığını açıklıyor.

Süt İznini Kullanmak Her Zaman Mümkün Değil

Türkiye’de ev dışında çalışan annelerin sadece %60’ı, iş yerinde yasal 1,5 saatlik süt izinleri kullanabileceklerini belirtti. Süt izinlerini kullanamayan annelerin sebeplerinin başında iş yoğunluğu geliyor, ardından ise ev-iş arası ulaşım problemi gelmekte. Bu durumun yanında annelerin %59’u iş arkadaşlarının ve yöneticilerinin iş yerinde sağım yapmalarını desteklediğini belirtiyor. Destek görmediklerini belirten annelerin çoğunluğu ise bu tutuma rağmen sağıma devam ediyor.

Yasal doğum izninin 16 hafta olduğu ülkemizde, yeni anne isterse işvereninden 6 ay ücretsiz izin talep edebilir. Çalışan annelerin %68’i ücretsiz izin kullanmak istemediğini beyan etmektedir. Ücretsiz izin kullanmak isteyip de kullanamayan annelerin %55’i şirketine bunu sormaya çekiniyor, %26’sının şirketi kabul etmiyor ve annelerin ’i bu sebepten dolayı işini bırakmak durumunda kalıyor.

Lansinoh Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Derya İşçioğlu, “Emzirme dönemi, annelerin hem duygusal hem de fiziksel desteğe ihtiyaç duyduğu bir dönem. Araştırma gösteriyor ki tüm anneler için çevresinin desteği çok önemli. Bizlerin üstüne düşen, daha sağlıklı nesiller için bebeklerin daha uzun süre anne sütü alımını desteklemek, annelere ihtiyaç duydukları desteği vermek ve toplumu bu konuda bilinçlendirmek.”.

İlgili Kategoriler

Lansinoh Araştırmalari Sonuçları   Ürünler Hakkında Merak Ettikleriniz   Lansinoh Hakkında Haberler   Emzirme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler