Makaleler

İşe Geri Dönüş

Yayın tarihi: 27 Şubat 2015

2014 Global Emzirme Araştırması’na göre Türkiye’de kadınların yarısından fazlası için ideal emzirme süresi 12-24 ay olmasına rağmen annelerin büyük kısmı işe geri dönmeleri sebebiyle emzirmeyi bırakmaktadır. Ama bu durum emzirmeyi bırakmak için bir zorunluluk olmamalıdır.

Emzirmeye devam edebilmek için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Emzirme izninizi kullanabilirsiniz.
  • İş yeriniz eve yakınsa öğle aralarında da eve gidip çocuğunuzu emzirebilirsiniz.
  • Sütünüzü sağıp saklamak ve böylece bebeğinizin siz yanında yokken bile anne sütü almasını sağlayabilirsiniz.

İşvereninizin ve iş arkadaşlarınızın desteği ve kaliteli bir göğüs pompası kullanarak sağacağınız sütünüzü uygun koşullarda saklayabilirsiniz. Gün içerisinde bebeğinizle ayrı olsanız dahi, gün sonunda bebeğinizle kuracağınız yakın bağın düşüncesi bile sizi mutlu edecektir. Bebeğinize bakan kişiye bebeğinizi siz işten gelmeden birkaç saat önce beslememesini ya da az beslemesini söyleyebilirsiniz, böylece eve döndüğünüzde bebeğinizi emzirerek aranızdaki bağı daha da kuvvetlendirebilirsiniz.

İyi bir göğüs pompası hem süt üretiminizin devamlılığını destekler hem de siz işteyken de bebeğiniz için sütünüzü sağmanızı sağlar. Sütünüzü sağdığınız sırada bebeğinizin resmine bakmanız sizi biraz daha rahatlatacak ve sütünüzün daha kolay gelmesini sağlayacaktır. Süt sağma sıklığınız bebeğinizi emzirdiğiniz sıklıkta olmalıdır ve süt üretiminizin devamlılığı için önemlidir. Bu sebeple seans atlamamaya çalışın. Eğer sütünüzü belirli sıklıklarla sağmazsanız, süt kanallarınız tıkanabilir ve mastit olabilirsiniz. Eğer göğüsleriniz çok fazla şişer ve sütle dolarsa kendinizi daha rahat hissedene kadar göğüslerinizi sağmanız önerilir.

Eğer rahatsız hissediyorsanız süt sağma molalarınızı iş arkadaşlarınıza söylemek zorunda değilsiniz ama yöneticinizi bilgilendirerek işinize engel çıkarmamasını sağlamalısınız. Yanınızda yedek kıyafet ve göğüs pedleri bulundurmanız iyi olabilir.

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Emzirme   Anne Sütünü Sağma   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler