Makaleler

Evi Çocuk İçin Uygun Hale Getirmenin 10 Yolu

Yayın tarihi: 23 Haziran 2017

Çocuğunuz olduktan sonra evinizin dekorasyonu çocuğunuz için uygun bir hale getirmeniz gerekebilir. Bazı ebeveynler bu konuda uzman birine danışmayı tercih ederken, birçok ebeveyn gözetime dayanarak değişiklikler yapıyorlar. Aşağıda evinizi çocuk için uygun hale getirirken nelere dikkat edebileceğiniz konusunda birkaç nokta bulunmaktadır.

Evinizin dekorasyonunu değiştirmeyi düşünüyorsanız da bunu bebeğiniz yürümeye başlamadan önce yapmanızı öneririz. Dünyayı bebeğinizin perspektifinden görmek için evinizde emekleyin. Bu bakış hangi eşyanın yükseğe alınması veya kilitlenmesi gerektiğini görmenize yardımcı olacaktır.

Aşağıda evi çocuk için uygun hale getirme konusunda yararlı 10 ipucunu bulabilirsiniz:

  1. Alçak yerler… Yerde bulunan saksıdaki çiçekler, mutfaktaki temizlik malzemeleri ve elektrik prizleri bebeklerin ilgisini çeker! Elektrik prizlerinin kapaklı olması ve banyo ve mutfaklardaki temizlik malzemelerinin bir dolap içerisinde konması gerekmektedir. Dolapların kapıları kapalı ve kilitli olmalıdır.
  2. Yerde bulunan küçük nesneler… - özellikle küçük oyuncaklar veya oyun parçaları - bebeklerin ilgisini oldukça çeker ve bu tür parçalar yutulma ihtimalleri vardır. Bebeğinizin veya kardeşlerinin, her şeyin toplu olması ve oyun oynamayı bıraktıktan sonra kaldırılması gerektiğini öğrenmeleri şarttır.
  3. Mutfakta bebek var! Mutfağınızda bebeğinize özel alçak bir dolap belirleyin. Güvenli eşyalar alın - küçük tencere veya tavalar, plastik kaseler ve fincanlar gibi - ve diğer dolaplara girmeye çalıştıklarında bebeği her zaman oraya yönlendirin.
  4. Merdivenler… Yürümeye başlayan küçük insanlar için merdivenler de en çekici yerlerden biri olabilir. Evinizde merdiven varsa, merdivenlerinizin üst ve alt kısmına birer kapı koymanızda fayda olabilir.
  5. Sivri uçlu köşeler… Eşyalarınızın sert köşelerini bir korumalıkla kapatmakta fayda olacaktır.
  6. Ocağa dikkat! Yemek yaparken tencere ve tavaların kulplarını arkaya bakacak şekilde yerleştirin, bu sayede bebeği ulaşması, tutması ve düşürmesine karşı önlem almış olursunuz.
  7. Perde kordonları… Bebeğin çekmemesi veya dolanmaması için perde kordonlarını daima yukarıda tutun.
  8. Dolaplar ve raflar… Kitap rafları ve diğer kabinleri duvara sabitleyin, bu sayede bebeğiniz kitapları çekeyim derken yanlışlıkla üzerine düşüremeyecek.
  9. Banyo yaparken… Küvet içinde kaymayan bir altlık kullanın ve asla ve asla bebeği su ile tek başına bırakmayın.
  10. Bebeğinize kurallar koyun ve istikrarlı olun. Yapmaması gereken bir şeyi yaptıklarında birisi devamlı olarak onu uyardığında, “hayır” kelimesinin yapılmaması gereken bir şey olduğunu anlayacaklardır.

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler