Makaleler

Emzirmenin Faydaları

Yayın tarihi: 28 Şubat 2015

Çalışmalar, emzirmenin hem anne hem de bebek için son derece faydalı olduğunu göstermektedir. Ayrıca emzirme, anne ve bebek arasında ilk etapta yakın bir bağın kurulması için de önemlidir. Emzirmenin faydaları hakkında aşağıdaki bilgileri sizin için derledik.

Anne için Emzirmenin Faydaları

İlk emzirdiğiniz andan itibaren bebeğinizle aranızda kalıcı ve özel bir bağ oluşmaya başlar. Ten teması bebeğinizin kendisini rahat ve güvende hissetmesini sağlar. Anne sütü için para ödemeniz gerekmediği gibi istediğiniz anda ideal sıcaklıkta, hazır halde bulunur ve herhangi bir şeyi sterilize etmek, dışarıdayken yanınızda bir çanta dolusu eşya taşımanıza da gerek olmaz. Ayrıca sizin sağlığınız için de emzirmenin faydaları tartışma götürmez.

Doğumun hemen ardından bebeğin anne memesini alması, sevgi hormonu olan oksitosin salgılanmasını tetikler ve memeye bebek için süt salgılaması sinyali gönderir. Oksitosin ayrıca rahmin küçülmesini ve hamilelikten önceki boyutuna geri dönmesini sağlar. Anne için ezirmenin faydaları arasında tekrar regl olmaya başlamayı da geciktirebilmesi sayılır. Böylelikle vücuttaki demir muhafaza edilir. Ancak bu dönemde hamile kalma ihtimali daha düşük olsa da buna kesin bir yöntem olarak güvenmemek gerekir.

Araştırmalarda elde edilen emzirmenin faydaları:

 • Yumurtalık ve rahim kanseri riskini azalttığı,
 • Menopoz öncesi meme kanseri riskini azalttığı,
 • Kemikleri güçlendirerek yaşamın ileriki dönemlerinde kırık sayısını ve osteoporoz riskini azalttığı,
 • Uzun dönemde Tip 2 diyabet riskini azalttığı sonuçlarına ulaşılmaktadır.

Ayrıca emzirmenin faydaları üzerine yapılan araştırmaların; annelerin oksitosin düzeyindeki artışa bağlı olarak doğum sonrası endişe ve depresyonunu azalttığını, emziremeyen annelere göre bu süreci daha hafif geçirdiğini göstermektedir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde; solunum yolu enfeksiyonu, ishal ve gastroenterit olasılığı daha düşük olduğundan, doktorunuzu ziyaret etme gerekliliği ve buna bağlı yaşadığınız stres de azalacaktır. Süt üretiminden sorumlu prolaktin hormonunun anneyi sakinleştirici bir etkisi olduğu da emzirmenin faydaları arasında düşünülmektedir.

Emziren anneler, emzirmeyen annelere göre daha kolay zayıflayabilir. Emzirmenin faydaları arasında en dikkat çeken yararı da budur. Çünkü emzirme, oldukça kalori harcatan bir eylemdir ve günde ortalama 500 kaloriyi yakarak hamilelik kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Bebeğini emzirmeyen bir anne ise, emziren anne ile aynı kaloriyi yakmak için yokuş yukarı bir saat koşmak zorundadır. Genel olarak, emziren anneler, emzirmeyen annelere kıyasla daha hızlı kilo vermekte ve daha kolay formlarını koruyabilmektedirler. Emziren annelerde metabolizmanın değişerek kan şekeri düzeyini düzenlediği ve bu sayede verimli kilo kaybı ve iyi kolesterollarının dengelendiği gözlemlenmektedir. Bebeğini emzirmiş olan annelerde kalp sorunu yaşama olasılığının da azalmasının emzirmenin faydaları arasında olduğu düşünülmektedir. 

Bebek için Emzirmenin Faydaları

Anne sütü; bebeğiniz için özel olarak üretilen, kopyalanması mümkün olmayan ve bebeğiniz büyüdükçe yalnız onun ihtiyaçlarına uygun olarak yapısı değişen tek gıdadır. Dahası, anne sütündeki besinler bebeğinizin vücudu tarafından formül sütlere ya da mamaya göre daha kolay emildiği için bebeğinizin aldığı besinden maksimum yararı sağlar. Bebeğinize anne sütü ile iletilen antikorlar ile bağışıklık sisteminin güçlendiğinden, hastalıklardan korunduğundan emin olabilirsiniz. Bebeği tavsiye edilen şekilde ilk altı ay sadece anne sütü ile beslemenin hem kısa hem de uzun dönemde sağladığı birçok fayda bulunmaktadır. Dolayısıyla bebeğin doğal yolla beslenmesi ileriki yaşamında da ona yararlı olacaktır.

Bebeğiniz emmeye başlar başlamaz bir rahatlık ve güven duygusu hisseder. Bu nedenle bebeği mümkün olduğunca erken emzirmek önem taşır. İlk üretilen süt olan kolostrum, bebeğin ilk kakasını üreterek mekonyumu (anne karnındayken sindirilen maddeleri) atmasına yardımcı olur. Mide ve bağırsakların iç duvarlarını kaplayarak bakteri ve virüslere karşı daha güçlü koruma sağlar.

Ailenizde diyabet ya da alerji öyküsü varsa bebeği emzirmek bu rahatsızlıkların bebeğinizde de oluşma olasılığını azaltır. Ayrıca bebeği emzirmenin faydaları arasında aşağıdaki noktalar da sayılabilir;

 • Kaka daha yumuşak olduğundan kabızlık olasılığı daha düşüktür ve ishal vakalarına da daha az rastlanır,
 • Gaz ve beslenme sonrası kusma sorunu daha az yaşanır,
 • İdrar yolu enfeksiyonları daha az görülür,
 • Kulak enfeksiyonları daha az yaşanır,
 • Gastroenterit ve solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatış durumları daha nadir görülür.

Anne sütünde bebeğin beyin, retina ve merkezi sinir sisteminin gelişimi için yaşamsal önem taşıyan maddelerin yanı sıra büyüme faktörleri ve hormonlar da bulunur.

Uzun Dönemde Bebek için Emzirmenin Faydaları

Araştırmalar, anne sütü alan bebeklerde;

 • 7 yaşına kadar göğüs enfeksiyonu yaşama olasılığının daha düşük olduğunu,
 • Egzama ve astım gelişme olasılığının daha düşük olduğunu,
 • Yaşamının ileriki dönemlerinde obezlik ve yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, diyabet ve diş çürüğü sorunu yaşama riskinin daha düşük olduğunu,
 • Zekâ gelişiminin daha ileri olduğunu göstermektedir.
Prematüre Bebeklerde Emzirmenin Faydaları

Bebeği güçlendiren ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan anne sütü özellikle prematüre bebekler için daha faydalıdır. Eğer bebeğiniz meme ememiyorsa sütünüzü ve kolostrumu sağarak diğer yollarla bebeğinize verebilirsiniz. Eğer bebeğiniz çok küçükse ya da sütü kabul edemeyecek durumdaysa sağmış olduğunuz sütünüzü dondurarak daha sonra kullanabilirsiniz. 

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı   Emzirme   Bebeği Anne Sütü İle Besleme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler