Makaleler

Emzirmenin Faydaları

Yayın tarihi: 28 Şubat 2015

Çalışmalar emzirmenin anne ve bebek için kapsamlı faydaları olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca emzirme, anne ve bebek arasında ilk etapta yakın bir bağın kurulması için de önemlidir. Lansinoh olarak emzirmenin hem anne hem de bebek için yararlarını öğrenebileceğiniz kapsamlı bir rehberi burada bulabilirsiniz.

Emzirmenin anne için faydaları

İlk emzirdiğiniz andan itibaren bebeğinizle aranızda kalıcı ve özel bir bağ oluşmaya başlar. Ten teması bebeğinizin kendisini rahat ve güvende hissetmesini sağlar. Anne sütü için para ödemeniz gerekmediği gibi istediğiniz anda ideal sıcaklıkta hazır halde bulunur ve biberonları sterilize etmek, dışarıdayken yanınızda bir çanta dolusu eşya taşımanıza gerek yoktur. Ayrıca sizin sağlığınız için de oldukça yararlıdır.

Doğumun hemen ardından bebeğin anne memesini alması oksitosin (sevgi hormonu) salgılanmasını tetikler ve memeye bebek için süt salgılaması sinyali gönderilir. Oksitosin ayrıca rahmin küçülmesini ve hamilelikten önceki boyutuna geri dönmesini sağlar. Emzirmek tekrar regl olmaya başlamayı da geciktirebilmektedir (böylelikle vücuttaki demir muhafaza edilir). Ancak bu dönemde hamile kalma ihtimali daha düşük olsa da buna kesin bir yöntem olarak güvenmemek gerekir.

Araştırmalar, emzirmenin;

 • Yumurtalık ve rahim kanseri riskini azalttığını
 • Menopoz öncesi meme kanseri riskini azalttığını
 • Kemikleri güçlendirerek yaşamın ileriki dönemlerinde kırık sayısını ve osteoporoz riskini azalttığını
 • Uzun dönemde Tip 2 diyabet riskini azalttığını göstermektedir.

Araştırmalar ayrıca emziren annelerin oksitosin düzeyindeki artışa bağlı olarak doğum sonrası endişe ve depresyonu, emzirmeyen ya da emziremeyen annelere göre daha hafif geçirdiğini de düşündürmektedir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde; solunum yolu enfeksiyonu, ishal ve gastroenterit olasılığı daha düşük olduğundan hekiminizi ziyaret etme gerekliliği ve buna bağlı yaşadığınız stres de azalacaktır. Süt üretiminden sorumlu prolaktin hormonunun anneyi sakinleştirici bir etkisi olduğu da düşünülmektedir.

Emzirmek, anneye oldukça kalori harcatan bir eylemdir ve günde 500 kaloriye kadar yakarak hamilelik kilolarınızdan kurtulmaya yardımcı olur. Bebeğini emzirmeyen bir anne ise emziren anne ile aynı kaloriyi yakmak için yokuş yukarı bir saat koşmak zorundadır! Genel olarak, emzirmeyen anneler emzirenlere kıyasla daha yavaş kilo vermekte ve kiloları geri almama konusunda daha az başarılı olmaktadır. Emziren annelerde metabolizmanın değişerek kan şekeri düzeyini düzenlediği ve bu sayede verimli kilo kaybı ve iyi kolesterollarının dengelendiği gözlemlenmektedir. Bebeğini emzirmiş olan annelerde kalp sorunu yaşama olasılılığının da azaldığı düşünülmektedir. 

Emzirmenin bebek için faydaları

Anne sütü; bebeğiniz için özel olarak üretilen, kopyalanması mümkün olmayan ve bebeğiniz büyüdükçe yalnız onun ihtiyaçlarına uygun olarak yapısı değişen tek gıdadır. Dahası, anne sütündeki besinler bebeğinizin vücudu tarafından formül sütlere ya da mamaya göre daha kolay emildiği için bebeğinizin aldığı besinden maksimum yarar sağlar. Bebeğinize anne sütü ile iletilen antikorlar ile bağışıklık sisteminin güçlendiğinden, hastalıklardan korunduğundan emin olabilirsiniz. Bebeği tavsiye edilen şekilde ilk altı ay sadece anne sütü ile beslemenin hem kısa hem de uzun dönemde sağladığı birçok fayda bulunmaktadır. Dolayısıyla bebeğin doğal yolla beslenmesi ileriki yaşamında da ona yararlı olacaktır.

Bebeğiniz emmeye başlar başlamaz bir rahatlık ve güven duygusu hisseder. Bu nedenle bebeğe mümkün olduğu erken meme vermek önem taşır. İlk üretilen süt olan kolostrum, bebeğin ilk kakasını üreterek mekonyumu (anne karnındayken sindirilen maddeleri) atmasına yardımcı olur. Mide ve bağırsakların iç duvarlarını kaplayarak bakteri ve virüslere karşı daha güçlü koruma sağlar.

Ailenizde diyabet ya da alerji öyküsü varsa bebeği emzirmek bu rahatsızlıkların bebeğinizde de oluşma olasılığını azaltır. Ayrıca, emzirilen bebeklerde;

 • Kaka daha yumuşak olduğundan kabızlık olasılığı daha düşüktür ve ishal vakalarına da daha az rastlanır.
 • Gaz ve beslenme sonrası kusma sorunu daha az yaşanır.
 • İdrar yolu enfeksiyonları daha az görülür.
 • Kulak enfeksiyonları daha az yaşanır.
 • Gastroenterit ve solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatış durumları daha nadir görülür.

Anne sütünde bebeğin beyin, retina ve merkezi sinir sisteminin gelişimi için yaşamsal önem taşıyan maddelerin yanı sıra büyüme faktörleri ve hormonlar da bulunur.

Bebeğe uzun dönemde yararları

Araştırmalar, anne sütü alan bebeklerde;

 • 7 yaşına kadar göğüs enfeksiyonu yaşama olasılığının daha düşük olduğunu,
 • Egzama ve astım gelişme olasılığının daha düşük olduğunu,
 • Yaşamının ileriki dönemlerinde obezlik ve yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, diyabet ve diş çürüğü sorunu yaşama riskinin daha düşük olduğunu,
 • Zeka gelişiminin daha ileri olduğunu göstermektedir.

Eğer bebeğiniz prematüre ise;

Bebeği güçlendiren ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan anne sütü özellikle prematüre bebekler için daha faydalıdır. Eğer bebeğiniz meme ememiyorsa sütünüzü (ve kolostrumu) sağarak diğer yollarla bebeğinize verebilirsiniz. Eğer bebeğiniz çok küçükse ya da sütü kabul edemeyecek durumdaysa sağmış olduğunuz sütünüzü dondurarak daha sonra kullanabilirsiniz. 

İlgili Kategoriler

Hamilelik   Emzirme   Emzirmeye Hazırlık   Emzirmeye Başlama  

İlgili ürünler