Makaleler

Emzirirken Hamile Kalmak

Yayın tarihi: 20 Nisan 2017

Yeni doğum yapmış ve emziriyor bile olsanız,emzirirken hamile kalmak ihtimaller dahilinde bulunuyor. Emzirirken hamile kalmak durumunda bebeğinizi emzirip emziremeyeceğiniz kararını siz ve doktorunuz vermelisiniz. 

Emzirmenin doğurganlığınızın normale dönmesini ertelediği - ki halk arasında "sütün koruması" diye de tabir edilir - kısmen doğru olmasına rağmen, emzirirken hamile kalma ihtimali tamamen göz ardı edilmemelidir. Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız da bebeğinizi sütten kesip kesmemeniz gerektiğini doktorunuza danışmanız önemlidir. 

Regl döneminiz yavaş yavaş düzene girdiğinde, ovulasyon döneminizin yeniden başlamış olması muhtemel; ancak regl döneminiz kısa süreli veya düzensizse, yumurtlama döneminiz henüz başlamamış olabilir. Aile planlaması cetveli gibi takviminizi ve emzirirken ovulasyon döneminizi hesaplamanıza yardımcı olan araçları araştırabilir, sağlık uzmanınızdan destek alabilirsiniz.

Emzirirken hamile kalmanız durumunda, bebeğinizi emzirmeye devam edip edemeyeceğinizin kararını doktorunuzla birlikte vermelisiniz. Hamile iken emzirme döneminde hormonlarınız değişeceği için gebeliğinizin doktor kontrolünde olması önemlidir. Ayrıca yine bu hormon değişikliklerinden dolayı sütünüzün tadı da değişebilir. Bazı durumlarda hamile iken emzirme, emen bebek tarafından da sonlandırılabilir. 

Bazen de ikinci bebeğin doğumundan sonra yeni doğan bebek ile önceki bebeğini birlikte emzirmeye devam edebilir. Bu durum ikili emzirme ya da tandem emzirme olarak da bilinir.

Eğer emzirirken hamile kalmak istemiyorsanız, hangi doğum kontrol yöntemlerini kullanacağınız konusunda doktorunuzla irtibata geçin.

Dilerseniz öncesinde konu ile ilgili bir diğer yazımızı da inceleyebilirsiniz. Bkz. Doğum Sonrası Doğum Kontrolü ve Cinsellik

İlgili Kategoriler

Doğum Öncesi   Hamilelik  

İlgili ürünler