Makaleler

Elektrik Kesintilerinde Donmuş Anne Sütünü Muhafaza Etmek

Yayın tarihi: 20 Nisan 2017

Kötü hava koşullarından ya da teknik çalışmalardan kaynaklı elektrik kesintileri, dolabında anne sütü olanlar için stres yaratabilir. Elektrik kesintilerinde donmuş anne sütünü muhafaza edebileceğiniz birkaç çözüm önerisini yazımızda bulabilirsiniz.

  • Birinci kural nedir?

Öncelikli olarak, panik yapmayın. Panik yapmak stres seviyenizi artırırken, stresin artması sütünüzün azalmasına neden olabilir. Bu nedenle sakin kalmaya özen gösterin. Sık sık ve uzun süreli elektrik kesintileri yaşıyorsanız yedek bi jeneratör bulundurmayı düşünebilirsiniz. Biraz maliyetli olsa da, dondurucunuzu buz takviyesine gerek kalmadan uygun sıcaklıkta çalıştırmaya devam edebilirsiniz. Ancak, birçok jeneratörün petrol türevi yakıtlarla çalıştığını ve gerektiğinde yakıt takviyesi gerektiğini unutmayın. Bunun için yakıt yedeklemesi yapabilirsiniz.

  • Donmuş anne sütünü korumak için kuru buz kullanabilirsiniz.

Eğer jeneratörünüz yoksa donmuş anne sütünün çözünmesini önlemek için kuru buz kullanabilirsiniz. Kuru buzu genelde gross marketlerden tedarik edebilirsiniz. Kuru buzu satın aldığınız yerden kuru buzun uygun kullanım ve saklama yöntemleri hakkında bilgi edinmeyi unutmayınız.

  • Bölgenizde aile sağlığı merkezleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Hastane, aile sağlık merkezlerinin ve bazı eczanelerin saklamış olduğunuz anne sütünü barındıracak depolama olanakları olabilir.

  • Buzdolabı kapağınızı kapalı tutunuz.

Dondurucunuzun sıcaklığını daha uzun süre korumasını sağlamak için kapağını sık açmayın. Derin dondurucu sıcaklığını yaklaşık 48 saate kadar, buzluk ise 24 saate kadar koruyacaktır. Bu uzun süreli bir çözüm olmayabilir, fakat jeneratör kullanmadan zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır. Uzun sürecek elektrik kesintisi sırasında göğüs pompası ile sağım yapmaya devam etmeniz gerekiyorsa, burada sizin için bazı ipuçları yer almaktadır.

  • Elektrik kaynağı için bir otomobil adaptörü veya ek bir batarya satın alabilirsiniz.
  • Uzun ömürlü piller edinebilirsiniz.
  • Elektrik gücünün bitmesi ihtimaline karşı sağım yapmayı sürdürmek için yedek manuel göğüs pompası edinebilirsiniz. 
  • Göğsünüzü hangi durumlarda sağmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.
  • Elektik kesintisinin olmadığı ve aynı zamanda güvendiğiniz bir komşunuza dondurucularında sağılmış anne sütünü saklayıp saklayamayacağınızı öğrenebilirsiniz.
  • Çözünmüş anne sütünün 24 saat içerisinde kullanılması gerektiğini unutmayın. Çözünmüş anne sütünü tekrar dondurmayın. Ayrıntılı bilgi için: Donmuş Anne Sütünün Çözdürülmesi

İlgili Kategoriler

Emzirme   Anne Sütünü Saklama  

İlgili ürünler