Makaleler

Doğum Yöntemleri

Yayın tarihi: 28 Şubat 2015

Doğumun planlaması, kullanılacak sancı azaltma yöntemi, doğum yapılacak yer, doğum sırasında yanınızda olmasını istediğiniz kişinin seçimi ve forseps ya da vantuz gibi etkileşimler karşısında nasıl hissedeceğinizi görmeniz için önemli bir süreçtir. Tüm bunlarla birlikte farklı doğum seçenekleri hakkında da bilgi almanızda fayda olabilir. Bunun için temel doğum yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz. Örneğin; suda doğum, hipnozla doğum, evde doğum gibi..

Suda doğum yönteminin tercihinde, suyun, doğumda etkili bir ağrı kesici kaynağı olma nedeni yatar. Sıcak duş ağrıları ve acıları azaltır. Yorucu günün sonunda uzunca bir banyo çok rahatlatıcı olabilir. Hatta bu sıcak su, doğum sırasında rahatlamaya yardımcı olarak, acıların azalmasına katkı sağlar.Bütün bunlara ek olarak suda doğum  yapılan havuzlar hareket kabiliyeti zayıflayan anne adaylarına doğum esnasında gerçekten yardımcı olabilir. Suda doğum havuzları her geçen gün daha popüler bir hale gelmektedir fakat ülkemizde hala suda doğum yeterince yaygınlaşmadı.

Suda doğum havuzları standart küvetlerden daha büyük daha geniş ve en az 60 cm derinliğindedir. Böylece, anne suda doğum havuzu içerisinde kolayca hareket edebilir ve göbeğini koruyarak suya batırabilir. Türkiye’de çok yaygın olmasa da Avrupa ve Amerika’da suda doğum için pek çok hastanenin kurulabilir ve taşınabilir doğum havuzları var. Hatta bunlar evde veya hastanede kullanmak için kiralanabilmektedir. Eğer suda doğum tercih edeceğiniz doğum yöntemi değilse bile,  hamileliğinizin son haftaları rahatlamak amacıyla kiralık bir doğum havuzu kullanabilirsiniz. Bu havuzlar özellikle geceleri uyumakta zorlanıyorsanız kullanışlı olabilir.

Eğer daha az acı hissetmek için suda doğum yapmayı tercih etmeyi düşünüyor fakat havuzları kiralamaya veya satın almaya mali gücünüz yetmiyorsa, bu yollardan bazılarıyla da rahatlayabilirsiniz;

 • Duşun altında ters çevrilmiş bir kovaya veya plastik sandalyeye oturabilirsiniz.
 • Bir tas kullanarak üzerinize sıcak su dökebilirsiniz.
 • Güçlü bir duş başlığıyla, sırtın alt kısmına tazyikli su tutmakta işe yarayabiliyor.
Hipnozla Doğum

Hipnozla doğum, daha iyi bir doğum için kolay ve özel bir yöntemdir. Kendi kendine hipnoz, rahatlama ve nefes alma tekniklerini öğreten tam bir eğitim programıdır.

Size söz konusu saplantılarınızla ilgili yardım eder;

 • Doğum sırasında şiddetli ağrıların, size eşlik etmek zorunda olmadığını anlamak
 • Şu anda var olan korku ve endişelerin serbest kalması ve daha önceki travmatik doğumların üstesinden gelmek
 • Doğumun korkutucu yanlarından ziyade, mutluluğunuza ve olayın büyüsüne odaklanmak
 • Kendi doğum deneyiminizi kontrol altına almak

Hipnozla doğum herhangi bir inanç sistemi veya dini bir tecrübe gerektirmez. İlk başlarda kuşku duyabilirsiniz ta ki kendiniz de deneyene kadar... Özetlemek gerekirse; hipnozla doğum size, vücudunuzdaki doğum kaslarının, doğanın planladığı şekilde işlemesini engelleyen korku ve stresten uzakta, sakin bir atmosferde doğum yapma imkânı sağlar.

Eğer düzgün bir hamileliğiniz varsa, hem bebek hem de siz sağlıklı iseniz evde doğum tercih edilebilir. İngiltere'de yaklaşık her 50 bebekten biri evde doğuyor.

Evde Doğum

Eğer evde doğum yaparsanız, doğum sırasında sizinle birlikte olacak bir ebeden destek almalısınız. Herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa veya doğumunuz olması gerektiği gibi ilerlemiyorsa ebeniz sizi hastaneye sevk etmek için ayarlamaları yapmalıdır.

Evde doğum ve avantajları:

 • Yakınlarınızla çevrili bir ortamda olduğunuz için kendinizi daha rahat hissedersiniz.
 • Hastaneye gitmek için zaman harcamazsınız.
 • Eğer başka çocuklarınız varsa, onları bırakmak zorunda kalmazsınız.
 • Büyük olasılıkla hamileliğiniz süresince tanıdığınız ebeniz tarafından bakılırsınız.
 • Forseps, vantuz gibi müdahalelere, hastanede doğum yapanlardan daha az olasılıkla gereksinim duyarsınız.

Evde doğum yapmaya karar verdiyseniz üstünde düşünmeniz gereken bazı konular:

 • Evde doğum esnasında, bazı komplikasyonların gerçekleşmesi durumunda hastaneye transfer edilmeniz gerekebilir.
 • İki veya daha fazla bebeği olan kadınlar için ebe yönetiminde yapılan planlı bir evde doğum, hastanedeki kadar güvenlidir. Ama ilk bebeğine sahip olacak kadınlar için evde doğum az da olsa bebeği ya da yaşam kalitesini etkileyecek problemler oluşturacak kötü sonuç riskini artırır.
 • Epidural anestezi evde yapılamamaktadır.
 • İkiz bebek bekliyorsanız veya bebeğiniz ters doğacaksa, doktorunuz size hastanede doğum yapmanız gerektiğini söyleyebilir.

İlgili Kategoriler

Doğum Öncesi   Hamilelik  

İlgili ürünler