Makaleler

Doğum Sonrası Kontrol

Yayın tarihi: 2 Mart 2015

Minik bebeğiniz şimdi mutlu bir biçimde büyüyor ve hızla dünyayı keşfediyor. Doğum sonrası kontrol gerçekleştikten sonra bebeğiniz doktorunu 1-2 hafta sonra görecektir. Doğum sonrası sizin ve bebeğinizin genel sağlık durumunuzu kontrol etmek için bu doktor ziyareti önemlidir. Sonrasındaki ilk 6 ayda da doktorunuz, bebeğinizi her ay kontrole getirmenizi isteyebilir. Endişelenmeyin! Doğum sonrası kontrol, standart bir kontroldür ve bebeğinizin sağlığından emin olmak için tekrarlanır.  

Doğum sonrası kontrol takviminde ilk 15 gün önemlidir. Bu dönemde bebeklerde sarılık riskleri yüksek olduğu için doktorunuz bebeğinizi sık görmek isteyebilir.

Bebeğinizin 2. Ayı itibariyle doktorunuz, bebeğinizin iyi beslenip beslenmediğini, doğru bir şekilde kilo alıp almadığını; görme, duyma ve koordinasyon gelişiminin nasıl olduğu ile alakalı doğum sonrası kontrol muayenesini yapacaktır.

Bebeğiniz, ilk 6 ay, her ay, sonraki 6 ay ise iki ayda bir doğum sonrası kontrol için doktorunuz tarafından çağırılabilir.

Doğum sonrası kontrol ayrıca doktorunuza, aklınızdaki her türlü soruyu sormak için de mükemmel bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirebilirsiniz. Bu durum doktorunuzun sizi ve bebeğinizi daha iyi tanıması için de önemlidir. Örneğin, emzirme konusunda nasıl gittiğiniz, bebeğinizin bakımı, bebeğinizin tepkileri gibi.

Bebeğiniz için yapılan doğum sonrası kontrol
  • Kalp – Doktor bir steteskop ile kalp üfürüğünün olup olmadığını kontrol edecektir. Bu üfürükler oldukça yaygındır. Çocukların neredeyse %80’i hayatının bir bölümünde kalp üfürükleriyle yaşamıştır ve bu üfürükler çoğunlukla zararsızdır. Tedavi olsa bile bu çoğunlukla fazla endişelenecek bir şey değildir. Olağandışı bir durumla karşılaşılırsa rutin doğum sonrası kontrol dışında da uzman hekimler tarafından daha detaylı tetkikler yapılacaktır.
  • Duyma – Bu aslında genel itibariyle doğum sonrası 4. - 5. haftalarda doğum sonrası kontrol muayenelerinden birinde kontrol edilir. Ancak eğer bu yapılmadıysa, 8. hafta kontrolünde yapılacaktır. Doktorların bebeğin sese tepki verip vermediğini anlamak için yaptığı bir takım basit testler vardır. Bebeğin kafasının arkasında el çırpıp tepki verip vermediğini kontrol etmek bu testlere bir örnek olarak gösterilebilir.
  • Akciğer, omurga ve genital bölge muayenesi – Eğer bebeğiniz erkekse, doktor penisindeki açıklığı ve iki testisin doğru yerinde olup olmadığını kontrol edecektir. Eğer bebeğiniz kızsa, vajinal bölgesinin gelişimi ile ilgili gerekli kontroller yapılır.
  • Kalçalar – Bebeğinizin bacaklarında ve kalçalarında anormal bir gelişim olup olmadığını tespit etmek için hafifçe oynatılır. Burada anormal gelişimden kasıt doğuştan kalça çıkığı ya da gelişimsel kalça displazisi olabilir. Eğer herhangi bir teşhis konursa detaylı tanı için ultrasona ihtiyaç duyulabilir.
  • Görme ve genel tepkiler – doktorunuz bebeğinizin bir objeye odaklanıp onu takip edip edemediğini kontrol edecektir. Ayrıca bebeğinizin yaşına uygun olarak güldüğüne, mırıldandığına, aguladığına ve ağladığına emin olacaktır.
  • Tartma ve ölçme – Eğer sağlık personeliniz bebeği tartmak istiyorsa bu durumda kıyafetlerini ve bebek bezi dâhil üzerindeki her şeyi çıkarmanız gerekecektir. Bebeğinizin baş çevresi de ayrıca ölçülebilir. Bu kayıtlar düzenli olarak takip edilecektir.
  • Beslenme – Doktorunuz bebeğinizin beslenme rutini ile ilgili, eğer bebeğinizi emziriyorsanız anne sütünü etkili bir biçimde emdiğine emin olmak için size sorular soracaktır. Doğum sonrası kontrol sırasında bebeğin dikkat durumu, renk kontrolü, kas dokusu kontrolü ve kilo kontrolü yapılır. Eğer bebeğinizin doğru beslenip beslenmediğine dair sorularınız varsa şimdi bu sorularınızı sormanın tam zamanı.

Doğum sonrası kontrol sırasında soracağınız soruları unutmamak için önceden bir kâğıda not etmenizi tavsiye ederiz. 

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası  

İlgili ürünler