Makaleler

Doğum Sonrası Anneye Yardımcı Olma

Yayın tarihi: 18 Haziran 2015

Doğum sonrası annelerin çoğu istemeden de olsa ilk altı hafta gibi kısa bir süre içinde emzirmeyi bırakabiliyor. Anneler ailelerinden ya da eşlerinden yeterli desteği göremediklerinde emzirmeye olan motivasyonlarını kaybedebilir. Burada doğum sonra babaların tutumu önem taşımaktadır.

Kadınların “emziremediklerini” bazı zamanlarda duysak da, emziremeyen kadınların sadece çok azının fiziksel olarak emziremeyecek durumda olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. Emzirmek, doğum sonrası öğrenilmesi gereken yeni bir beceridir. Bu dönemde annenin, eşi tarafından cesaretlendirilmeye ve güvenilmeye ihtiyacı vardır. Doğum sonrası anneye sağlanan küçük yardımlar bu nedenle son derece önemlidir.

Bazı kadınlar emzirmeye başladıkları ilk günlerden itibaren meme ucu çatlağı ve ağrısı yaşayabilmekte ya da angorjman (memenin aşırı dolması) gibi zorluklarla karşılaşabilmektedir. Eğer eşinizin doğum sonrası emzirme döneminde neler yaşayabileceği ve sizin bu konularda eşinize nasıl destek olabileceğiniz konusunda önceden bilgi sahibi olursanız, bu eşinizi çok mutlu edecektir. Ayrıca hem eşiniz hem de bebeğiniz için çok özel olan o anları doya doya yaşayabilmelerini için onlara destek olmuş olacaksınız.

İlk günlerde, iyi niyetli ziyaretçileri biraz uzak tutmak ya da ziyaretleri düzene koymak için sizin de evde bulunmanız faydalı olabilir. Emziren kadınlar daha çok susadığından eşiniz emzirirken yanında bir bardak su bulundurabilir ve onu dengeli beslenmesi için destekleyebilirsiniz. Doğum sonrası hayatınıza katılan bebeğiniz ile birlikte ev işleri de artabilir. Ev işlerinden adil ölçüde payınıza düşeni yaparak eşinizin bebeğinizi daha rahat bir ortamda emzirebilmesini mümkün kılabilirsiniz. Eğer eşiniz halka açık yerlerde emzirmekten rahatsızlık duyuyorsa, onun başkalarının göremeyeceği bir pozisyon almasına yardımcı olabilir ve bebeğinizi emzirme konusunda kendisine güven verebilirsiniz.

Emziren bir kadın uzun bir günün sonunda kendisini “bitik” hissedebilir. Çünkü başlı başına emzirme anneye ekstra efor sarf ettiren bir eylemdir. Bunun üzerine bebeğin diğer bakım işleri de binince annenin yapacak farklı bir işe enerjisi kalmayabilir. Fakat bu yine de bebeğin gelişinden sonra baş başa kalacak zaman bulunamayacağı anlamına gelmez. Doğum sonrası da aranızdaki yakınlığı muhafaza etmek büyük önem taşır. Eşinizin bebeğinizle meşgul olması onun sizin sevginizi ve şefkatinizi hissetmeyi istemediği anlamı taşımaz. Aksine doğum sonrası dönemde eşiniz sevilmeye daha da ihtiyaç duymaktadır. Ona ihtiyacı olan aşkı hissettirin.

Unutmayın, erkekler de artık doğum sonrası izin kullanabilmektedir. Doğum sonrası size tanınan bu yasal hakkınızı kullanarak eşinize ve bebeğinize zaman ayırabilir ve gereken desteği verebilirsiniz.

Emzirme döneminde bazal metabolizmanın normalden daha hızlı çalıştığını söyleyen uzmanlar, bu nedenle emzirmenin doğum sonrası oluşan kiloları vermeye de yardımcı olduğunu belirtmekteler. Aynı zamanda doğum sonrası oluşan kilolardan kurtulabilmek için uzmanlar annelerin diyet yapmaktansa düzenli beslenmesini önermektedir. Eşinizle birlikte siz de sağlıklı beslenmeye ve hayatınıza giren minik bebeğinizle birlikte düzeninizi yeniden kurmaya başlayabilirsiniz

Eşinizin kendine güvenini artırmakta oynadığınız rol son derece önemlidir ve araştırmalar doğum sonrası babalar tarafından desteklenen kadınların emzirmeye devam etme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Eşinizin bebeğiniz her ihtiyaç duyduğunda onu emzirmesi emzirmenin sürekliliği için son derece önemlidir. Eşinizin bazen de toplum içinde emzirmesi gerekebileceğini ve bunun son derece normal olduğunu ona anlatabilirsiniz. Eşiniz de gayet doğal olan bu durumu kabul edecek ve kendisinin emzirme hakkını savunmaya hazır olduğunuzu anlayacak ve sizinle gurur duyacaktır.

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Emzirme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler