Makaleler

BPA ve BPS Nedir?

Yayın tarihi: 11 Haziran 2015

Bebek beslenmesi için seçtiğimiz ürünlerin BPA ve BPS içermemesi önemlidir. Yapılan araştırmalar plastiklerde kullanılan BPS’nin (Bisfenol-S) BPA’nın (Bisfenol-A) yeni bir formu olduğunu ve en az BPA kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Peki BPS tehlikesinin farkında mısınız?

Plastik ürünler artık hepimiz için kaçınılmaz oldu. Hayatlarımızı kolaylaştırdıkları da kabul edilebilir. Özellikle anne sütüyle ve bebeklerimizin gıdaları ile temas eden plastik ürünlerin doğru seçilmesi çok önemlidir. Polikarbon bazlı plastikleri ısıya dayanıklı hale getirmek ve sağlamlığını arttırmak için BPA (Bisfenol A) adında bir kimyasal ile güçlendirilliyor. Yapılan araştırmalar BPA’nın çocuklarda östrojen hormonunu taklit ederek erken cinsel olgunlaşmaya neden olduğu, büyüme ve davranış bozukluklarına yol açtığını gösteriyor. Bunun yanında kanser, diyabet ve kalp damar hastalıkları riskini arttırdığı bilinmektedir.

BPS (Bisfenol-S), polikarbonat bazlı plastiklere ısıya ve ışığa karşı direnç kazandıran kimyasal bir maddedir. BPS, kazandırdığı bu özellikten dolayı plastik gıda saklama ambalajlarında ve bebek beslenme ürünlerinde de tercih edilebilmektedir.

Aslında bebek beslenmesi ve buna yardımcı ürünlerinin birçoğunun üzerinde görülen “%0 BPA” ya da “BPA İçermez” yazısından anneler “Bisfenol (BP-)” ailesinin ismine tanıdık ve bir çok anne de BPA’nın zararları konusunda bilgi sahibidir. BPS de BPA ile benzer yapıya ve özelliklere sahiptir. İnsanlar üzerindeki etkilerinin de benzer olduğu ortaya konmuştur. 

BPA tüm dünyada özellikle gıda ile temas eden ambalajlarda yasaklanmaya başlamasıyla paralel olarak 2011 yılında Türkiye’de Tarım ve Köy işleri Bakanlığı tarafından BPA’in bebek beslenme gereçlerinde kullanımı yasaklanmıştır. Bunun üzerine, içeriğinde BPA bulunan plastik biberonlar piyasadan toplatıldı. Birçok marka ambalajlarında BPA içermediklerini belirtti. Bu dönemden sonra BPS kullanımında hızla artış gözlemlenmiştir. Polikarbonat bazlı plastikler, maddelere kazandırılan bu özelliği korumak adına BPS’in yasaklanmış olan BPA yerine kullanıldığı uzmanlar tarafından tahmin edilmektedir. 

BPS: Kanserojendir, östrojen hormonunun yapısını bozar.

Yapılan araştırmalarda BPS’in özellikle cinsiyet hormonu olan östrojen hormonu üzerinde olumsuz etkileri olduğu, bu hormonun yapısını bozduğu üzerinde duruluyor. Zamanla hücrelerin çalışma mekanizmasını bozabildiği yani kanserojen etki gösterdiğini, bu durumlarda da obezite, diyabet, davranış bozuklukları, kalp damar hastalıkları, hormonel bozukluklar ve hipertansiyon gibi birçok hastalığa sebep olabileceğinden bahsediliyor. Çocuklarda erken cinsel gelişim ve erkeklerde üreme problemlerine yol açabileceği de sonuçlar arasında yer almaktadır.

Son dönem yapılan çalışmalarla insanlar üzerindeki zararları ortaya konmaya başlanan BPS ile ilgili Lansinoh, tüm ürünlerini testte tabi tutmuş ve hiçbir ürününün BPA ve BPS içermediğini kanıtlamıştır.

Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi açısından onun bu zararlı maddeye maruz kalmaması önemlidir. Bebeğinizin sağlığı için seçtiğiniz ürünlerin BPS de içerip içermediğini sorgulayınız. 

BPA yasaklandı, peki ya BPS?

BPS Büyüme ve Gelişmeyi Olumsuz Etkiler

BPA’nın birçok ülkede bebek ürünlerinde yasaklanmasının ardından BPA ile benzer etkileri gösteren BPS üretiminde artış gözleniyor. BPS (Bisfenol S) BPA’nın farklı bir kimyasal formu ve  hormonlar üzerinde BPA ile benzer etki gösterip büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilemekte, ileride davranış bozukluğuna neden olabilmektedir.

Özellikle anne sütü ve bebek gıdaları ile temas eden ürünlerin BPA içermemesi yeterli değil. Bu ürünlerin aynı zamanda BPS maddesini de içermemesi çok önemli. Özellikle biberon, alıştırma bardağı, göğüs pompası, anne sütü saklama poşetleri gibi ürünler seçerken BPA ve BPS içermediklerinden emin olmak gerekir. BPS plastikler üzerinde BPA ile benzer etkiyi gösteriyor.

Lansinoh olarak annelerin bebeklerini daha uzun süre anne sütü ile besleyebilmeleri için ürünler sunuyoruz. Bizler için en önemli konu anne ve bebek sağlığıdır. Lansinoh ürünlerinin hiçbirinde bebeklerin sağlığını riske atacak BPA ve BPS maddeleri kullanılmamaktadır. Bu konuda tüm ürünlerimiz testlerden geçmiş ve BPA ve BPS içermediği klinik olarak kanıtlanmıştır. Tüm Lansinoh göğüs pompaları, biberonlar, biberon emzikleri, süt saklama poşetleri ve tüm Lansinoh ürünleri BPS ve BPA içermemektedir.

İlgili Kategoriler

Lansinoh Araştırmalari Sonuçları   Ürünler Hakkında Merak Ettikleriniz   Lansinoh Hakkında Haberler   Emzirme   Anne Sütünü Sağma   Bebeği Anne Sütü İle Besleme  

İlgili ürünler