Makaleler

Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayın tarihi: 1 Haziran 2016

Bir bebeği beslemenin en iyi yolu emzirmedir. Annenin işe dönmesi, sağlık ya da sosyal yaşamın gereklilikleri nedeniyle anne bebeğinden ayrı kalabilir. Bu durumlarda da bebeğinin anne sütü ile beslenmeye devam edebilmesi önemlidir. Bu dönemde anneleri yeni bir endişe kaplar. Acaba bebeğim biberonu aldıktan sonra emmeyi reddeder mi?

Bu haklı bir endişedir. Çünkü bazı bebekler biberon kabul etmeyebilir ve anne, bebeğine anne sütü vermekte zorluklar yaşayabilir. Eğer bebek biberonu kabul ederse de bu sefer yeniden anneyi emmeyi istemeyebilir. Bu da hem anne hem de bebekte huzursuzluklara, süt üretiminin yavaşlamasına sebebiyet verebilir. Bu süreçte annelerin doğru biberon seçimi yapmaları üzerlerindeki kaygıyı azaltacaktır.

Bebekler neden biberonu kabul etmez ya da kabul ederlerse de neden emzirmeye geri dönmez, öncelikle bunu açıklamakta fayda var.

Bebekler anne memesini emerken meme ucunu dilleri ve damakları arasına sıkıştırır, dilleri ile dalgaya benzer peristaltik bir hareket uygulayarak memedeki sütü çıkarırlar. Bu dil hareketi de bir emme seansında ortalama 800-1000 defa tekrarlanır. Yani anne memesini emmek bebeklere ciddi efor sarfettirir.  

Fakat standart biberonlarda, biberon emziğinden sıvı kolayca aktığı için bebekler bu içgüdüsel emme tekniğini uygulayamazlar. Bu sebeple biberonu kabul etmez ya da kabul ederse annesini tekrar emmek istemeyebilirler. Çünkü bebek artık kolay bir teknik ile beslenmeyi artık öğrenmiştir. Yeniden anne memesinde efor sarfetmek istemeyebilir. Bu duruma meme başı şaşkınlığı denir. Bebeğiniz biberon ile beslendikten sonra emzirmeye devam edebilmeniz için bebeğinizin anne memesinde uygulamış olduğu dalgaya benzer peristaltik dil hareketini uygulayabileceği bir biberon seçmelisiniz.

Doğru biberon seçimi ile bebekler hem anne memesinden hem de biberondan beslenebilir.

Lansinoh Biberon ve NaturalWave Biberon Emziği bebeklerin anne memesinde içgüdüsel olarak uygulamış olduğu dalgaya benzer emme hareketini emzik üzerinde uygulayabilmelerine olanak tanır. Böylece bebekler, bu biberonu kolay kabul eder; biberondan emzirmeye kolay geçiş yapabilir. 

Bebeklerin peristaltik dil hareketini uygulayarak beslenmeye devam edebilmeleri, aynı zamanda onların çene ve yüz kas gelişimlerinin ideal olarak gerçekleşebilmesi için önemlidir. 

Lansinoh biberon, AVS Hava Giriş Sistemi ne sahiptir, yani bebeğiniz beslenirken biberonun içindeki havanın dengelenir. Bu sayede kolik sancısının potansiyel sebebi olan dışarıdan hava yutma engellenmiş olur.

Bebeğinizin beslenmesinde seçmiş olduğunuz ürünlerin sağlıklı materyalden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz ve anne sütü ile temas edecek olan tüm ürünlerin BPA ve BPS içermediğinden emin olmanız, sizin ve bebeğinizin sağlığı için kritik önem taşımaktadır.

Lansinoh Biberon ve NaturalWave Biberon Emziği, emzirmeden biberona biberondan emzirmeye kolay geçişe destek olur.

Lansinoh Biberon ve NaturalWave Biberon Emziğini incelemek ve hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.

İlgili Kategoriler

Emzirme   Bebeği Anne Sütü İle Besleme  

İlgili ürünler