Makaleler

Bebeğinizle Dil Becerisi Gelişimi İçin Neler Yapabilirsiniz?

Yayın tarihi: 20 Nisan 2017

Bebekler sünger gibidirler, çevrelerinde gördükleri ve duydukları her şeyi özümserler. APA (Amerikan Pediatri Akademisi), “ebeveynlerin çocuklarının yaşlarına uygun kitapları sesli okumalarının ve kitaplardaki resimler hakkında konuşmalarının çocukların dil becerilerini, okur-yazarlık gelişimini ve ebeveyn-çocuk ilişkilerini güçlendireceği” şeklinde öneride bulunuyor.

Çocuk Kitapları Okuyun - Bebeğinize düzenli olarak çocuk kitapları okuma alışkanlığı edinin. Fakat yalnızca sayfadaki kelimeleri okumayın - sayfaları geçtikçe farklı şekilleri, renkleri ve resimleri de gösterin.

Hayatınızı hikâyeleştirin - Bebeğinizle net ve kısa cümlelerle konuşmak, onun kelime dağarcığının gelişmesine ve iletişim becerilerini öğrenmesine yardımcı olur. Konuşamayan biriyle konuşmak biraz garip hissettirebilir, fakat onlarla “yukarı çıkıyoruz” veya “anne akşam yemeği hazırlıyor!” şeklinde konuşabilirsiniz.

Gördüğünüz şeyleri gösterin - Özellikle yürüyüşe çıktığınızda veya günlük işlerinizi yaparken bu eğlenceli bir aktivite olabilir. İlginç bir şey gördüğünüzde bebeğinize de gösterin ”babacığın küçük bir köpek gördü veya “şimdi arabamıza biniyoruz ve alışverişe gidiyoruzgibi

Sorular sorun ve sorulara cevap verin - Bu erkenden kazanacağınız bir alışkanlıktır ve kısa sürede soru-cevap şeklinde konuşmaya başlayacaksınız. Örneğin, “Bak bir kedi! Kediler nasıl ses çıkarır? Miyav!” Veya “Marketten ne almalıyız? Süte ve ekmeğe ihtiyacımız var.” Bilmeden bir soru soracaksınız ve bebeğiniz cevapları verecek.

Durun ve çiçekleri koklayın - hatta böceklere bile bakın! Bebeğinizin dünyayı sizden çok daha farklı bir açıdan gördüğünü unutmayın. Yavaşlayın ve karıncaları, mini mini örümcekleri, farklı çiçekleri, havadaki kuşları ve gökyüzünde giden uçakları göstermek için durun. Kısa süre içerisinde bebeğiniz bu canlıları ve nesneleri size gösteriyor olacak!

İlgili Kategoriler

Doğum Sonrası   Bebek Bakımı  

İlgili ürünler