Makaleler

Bebeğin İlk Beslenişi

Yayın tarihi: 27 Şubat 2015

Emzirme tavsiyelerini okuyun ve bebek doğduktan sonra ilk günlerde neler olabileceği konusunda bilgi sahibi olun. İlk sütün neden önemli olduğu ve bebeğinizi hangi sıklıkla besleyeceğiniz de bu yazıda bulabilirsiniz.

Bebeğin İlk Beslenişi

Eğer siz ve bebeğiniz iyiyseniz, onu olabildiğince hızlıca emzirmek için cesaretinizi toplamış olacaksınız, doğumdan hemen sonra onun da emme refleksi en güçlü seviyede olacaktır. Doğumdan sonra bebeğinizi düz bir şekilde göğsünüze koymanız, rahminizin toparlanmasına ve rahimde kalan plasentanın da bir an önce vücudunuzdan atılmasına yardımcı olacaktır. Ama eğer bebek memenizin göğüs ucunu hemen kavrayamazsa endişelenmeyin, ten teması kurmak onun vücut ısısının ve solunumunun düzenlenmesine ve sizin de sütünüzün gelmesine yardımcı olacaktır.

İlk süt (Kolostrum) – Yeni doğanlar için mükemmel besin

Vücudunuz hamileliğinizin ortasından itibaren ilk sütünüzü yapmaya başlamış olacaktır. Bu ilk süt, soluk sarı – açık kahverengi arasında görünür ve olgun bir anne sütünden yaklaşık üç kat daha fazla protein, bunun yanı sıra antikor, vitamin ve mineral içerir. Aslında ilk süt, 30’u sadece insan (anne) sütünde olan 60’ın üzerinde bileşenden oluşur. İlk süt bebeğinizin ilk dışkısını (mekonyum-rahimdeyken yutulan maddeler) üretmesine ve yapmasına yardım eder. Kalın ve ince bağırsağı bakteri ve virüslere karşı daha iyi savunur. İlk başta çok az miktarda gelen ilk süt bebeği daha fazla emzirdikçe kademeli olarak artar, yeni doğan bebeğin midesi misket büyüklüğündedir. İlk gün ortalama bir besleme bir çay kaşığı kadardır. Bazı annelerin az da olsa ilk sütlerini hamileliğin son 3 aylık döneminde şırıngaya (enjeksiyon aletine) doldurduğu ve dondurduğu durumlarda hem kendileri hem de bebekleri doğumda beslenme zorluklarıyla yüzleşmek zorunda kalabilir.

Yeni doğmuş bebeği hangi sıklıkta beslemeliyim?

Bazı bebekler ilk bir kaç günde uykulu olur ve onları en az üç saatte bir beslemek gerekmektedir. Yeni doğan bebeğin doğumdan sonra biraz kilo kaybetmesi tamamen normaldir, ortalama bir bebek, yaşamının ilk haftası boyunca ağırlığının %7’sini kaybedecektir, bebekler genelde iki hafta içinde doğum kilosuna dönmüş olurlar.

Olgun sütüm ne zaman gelecektir?

Plasentanın atılması süt üretiminin ikinci etabını tetikler ve olgunlaşmış sütünüz 3 ile 5 gün içerisinde gelmeye başlar. Bebeğinizin midesi daha fazla beslenmek için büyüyecek ve ilk başlarda 24 saatlik gün içerisinde 8 ile 12 kereye kadar beslenme ihtiyacı sıklaşacaktır. Bebeğinizin büyümesiyle birlikte öğünleri de daha geniş bir zamana yayılacaktır.

İlgili Kategoriler

Emzirme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler