Makaleler

Anne Sütünü Arttırmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Yayın tarihi: 28 Ocak 2016

Anne sütü bebeğiniz için verebileceğimiz en değerli besindir. İlk günlerden itibaren anneler bebeklerini emzirmek ve onlara ihtiyaçları olan tüm besinleri vermek isterler.

İlk emzirme yi bebeğiniz doğar doğmaz, mümkünse ilk yarım saat içinde gerçekleştirmeniz ideal olandır. Bazı durumlarda annenin sütü bu kadar erken gelmeyebilir. Bu son derece normal bir durumdur aslında; fakat bazı anneler kendini suçlamaya ve bebeğine yetemediği düşünmeye başlar. 

Esasında ilk 3-4 gün anne sütünün az olmasını gayet beklenen bir durumdur. Burada doğum sonrasında anneye yardımcı olmak, moralini yüksek tutmak ve onu desteklemek çok önemlidir.

Annenin moralinin yüksek olması ve dinlenmiş olması anne sütünün salınmasında en etkili faktörlerdir. O nedenle annenin içinde bulunduğu psikolojik durum, bebeğini emzirmesini direkt etkiler. Babalara önerilerimiz ‘’Lütfen eşlerinizi unutmayın, onların mutlu olmasına destek olun!’’. Anneler stresten uzak, mutlu ve huzurlu olduklarında sütleri daha hızlı olgunlaşma sürecini tamamlıyor ve sütleri artmış oluyor.

Anne Sütünü Arttırmak İçin İlk Günden İtibaren Nelere Dikkat Edilmeli

- Bebeğiniz doğar doğmaz ilk yarım saat içinde, sütünüzün gelmesini beklemeden ve kesinlikle bebeğinize şekerli su vermeden onu emzirmelisiniz. Bu bebeğinizin ilk besleniş i olacaktır.

- Kendinizi psikolojik olarak emzirmeye hazırlamak, meme başının süt vermeye hazır hale getirilmesi için gerekli egzersizleri öğrenmek ve uygulamak için doğumdan önce emzirme eğitimi almanız önemlidir.

- Bebeğiniz doğduğu andan itibaren her istediğinizde onu emzirin. Yenidoğan bebekler genellikle günde 8-10 defa emmek isterler. Öğün sayısı giderek azalırken, emme süreleri uzar. Bebeği sık sık emzirme süt üretimini desteklediği gibi, göğüslerinizin şişmesini ve acımasını da önler.

- Hastanedeyken bol bol emzirme denemeleri yapın. Hastanedeki bebek hemşirelerinden destek alın. Eve geldiğinizde daha rahat edeceğinizi göreceksiniz.

- Doğumdan sonraki ilk günlerde göğüs ucunuzda hassasiyet olabilir. Ama bir hafta on gün sonra bu hassasiyet hala devam ediyorsa mutlaka emzirme pozisyonu nuzu gözden geçirin.

- Emzirmeden önce veya sonra formül mama, inek sütü ya da başka gıdaların verilmesi, bebeğin anne memesinden emdiği süt miktarını azaltır. Bebeğin daha az emmesi annenin daha az süt üretmesine sebep olur. Bu tür ek gıdalara, doktorunuzun tavsiye etmeden başlamayınız.

- Biberonu bebeğiniz anne memesini emmeyi öğrenmeden önce kullanmamalısınız. Bu süre yaklaşık 6-8 haftadır. Sonrasında da bebeğinizin emzik üzerinde anne memesinde uygulayabildiği emme tekniğini uygulayabildiği biberonları seçebilirsiniz. Bu özel biberon lar sayesinde bebeğiniz anne memesini reddetmez ve hem biberondan beslenir hem de anne memesini emer. 

- Bebeğinizi emzirdiğiniz dönemde kendi beslenmenize de önem göstermelisiniz. 

         Emziren anne, günde en az 2 litre su, en az 2 bardak süt içmeli veya yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini bolca tüketmelidir. Protein gereksinimini karşılamak için kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller, et, tavuk, balık gibi yiyeceklerden her öğünde yemelidir. Sebze ve meyve öğünlerde ihmal edilmemelidir. Ayrıca sütünün az geldiği düşüncesinde olan annelerin şekerli gıdalardan (pekmez, bal, reçel gibi) daha fazla tüketmesi tıbben tam kanıtlanmış olmamakla birlikte faydalı olabilir.

- Kendinize ve bebeğine gaz yaptığını keşfettiğiniz yiyeceklerden uzak durmalısınız.

- Emziren anneye yardımcı olma, ona huzurlu bir ortam sağlama son derecede önemlidir. 

- En son hangi memeden emzirdiyseniz, bir sonraki seansta o memeden başlamalısınız. Böylece bebek bir önceki emzirmede artta kalan yağlı kısmı da alabilir. 

- Bebeğin emme gücüne bağlı olmakla birlikte her emzirme ortalama 20-30 dakika sürmektedir. Ama bebeğiniz daha kısa emiyor ve kilo alımı da iyi ise sıkıntı yok demektir.

- Eğer sütünüz az ise mutlaka her beslenme sonrasında süt sağma pompanız ile sağma yapın. Bu sağma ile vücudunuza bebeğinizin daha fazla süte ihtiyacı olduğu uyarısı gider. Ve sütünüz zamanla artmaya başlar. 

- Özellikle ilk haftalar da bebeğinizle birlikte uyuyup ve onunla birlikte kalkmaya çalışın. Bu sizin daha dirençli olmanızı ve dolayısıyla sütünüzün de artmasını sağlayacaktır.

Emzirdiğiniz dönemde günde 3 lt su, kayısı, armut ve ayva kompostosu, rezene çayı kullanımları süt üretiminizi destekleyebilir. Hatta balık yağı da anne sütünü arttırma konusunda başarılı diyebiliriz. Emziren annelerin omega 3 içeren balıklardan yemesi, bebeğimizin beyin gelişimini destekler. O nedenle haftada en az 3 kere balık yemeye, balık yemediğiniz dönemde de ızgara ya da fırında et yemeye çalışın.

Ama en önemlisi kendinizi iyi hissetmek. Siz de kendinize öncelikle inanın, bol bol emzirin ve beslenmenize dikkat edin. Göreceksiniz ki anne sütünüz kısa sürede artmaya başlayacaktır.

Esra Ertuğrul

www.bebeimgeliyor.com

İlgili Kategoriler

Emzirme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler