Makaleler

Anne Sütünü Arttırmak

Yayın tarihi: 28 Ocak 2016

Anne sütü bebeğinizin hayata sağlıklı başlangıcı için çok önemli! Annelerin birçoğu anne sütü öneminin farkında ve bebeğine daha fazla anne sütü verebilmek için çaba sarfetmektedir. Anne sütünü arttırmak için neler yapılması gerektiğini bu dönemde anneler kendilerine çok sık sorabilirler. Size yardımı dokunabilecek birkaç öneriyi paylaşmak isteriz.

Sütünüzü arttırmak için en başta bebeğinizi saatte bakmaksızın emzirmek çok çok önemlidir. Bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk 10 gün sütünüzün olgunlaşma sürecidir. Bu süreçte bebeğinizin rehberliğinde bol bol onu emzirmek, sütünüzün belli bir forma girmesini, olgunlaşmasını sağlayacaktır. Sonrasındaki 3 hafta içinde de vücudunuz bebeğinizin ihtiyaçlarını belirlemiş ve bebeğinizin emme düzenine göre süt üretmeye başlamış olacaktır. Bu dönemde bebeğinizle birlikte hareket ederseniz o zamana işi çok rahat olacaktır. Bebeğiniz ile birlikte uyuyup, birlikte kalkmak ve beslenmek sizin ile bebeğiniz arasındaki bağın oluşmasında etkili olacaktır. Onun için bu sürecin başlarında büyüklerden gelecek yardımları sıraya koymak da önemlidir.

Doğuma kadar bebeğinizi anne sütüyle besleyeceğinize inanmanız, ilk günlerde emzirme konusunda sıkıştığınızla kimle konuşacağınızı bilmeniz, göğüs pompası seçimi nizi yapmanız sonrası için işinizi kolaylaştıracaktır. 

Sütünüzü arttırmak için aşağıdaki püf noktaları size yardımcı olabilir. 

 • Anne sütünüzü arttırmanızın ve devamlılığını sağlamanızın öncelikli yolu bebeğinizi bol bol emzirmektir.
 • Stres anne sütü salınımını ve oluşumunu direk etkiler, bu sebeple stresten ve kaygıdan uzak kalmanız önemlidir. Eşinizden ve yakınınızdakilerden yardım istemekten çekinmeyin. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir.
 • Bol su almak, anne sütünün oluşumunu direk etkiler. Emziren annelerin günde ortalama 3 - 3,5 lt su tüketmeleri gerekmektedir. Özellikle yaz dönemlerinde sıvı alımına çok dikkat etmekte fayda bulunur.
 • 4 - 5. günden sonra anne sütü bebeğin ihtiyacından fazla üretilmeye başlayabilir. Eğer bebeğiniz göğsünüzü emerek boşaltamıyorsa, bebeğinizi emzirdikten sonra göğsünüzü sağarak boşaltmanız süt üretiminizi arttıracaktır. Çünkü vücudunuz boşalan süt kanallarınızı doldurmak için süt üretmeye başlayacaktır. Ben tüm eğitimlerimde anne ve baba adaylarına mutlaka doğum öncesinde bir göğüs pompası belirlemelerini tavsiye ediyorum. 
 • Uyku da sütü çok etkileyen bir unsurdur. O nedenle özellikle bebeğinizle birlikte öğlen 1 saat kadar uyuyabilirseniz, bu sütünüz olumlu etkileyecektir.

 • Özellikle protein ağırlıklı beslenmek sütünüzü olumlu etkileyecektir. Beslenmenizi 3 ana, 3 ara öğün şeklinde planlayın. Akşam öğününde hayvansal proteine ağırlık verin. Ara öğünlerinizi de ise badem, ceviz gibi kuruyemişler ve yanında bir bardak ayran olabilir.

 • Günde 5-7 porsiyon taze sebze ve meyve mutlaka tüketilmelidir. Yalnız bunların mevsimsel ürünlerden seçilmesi önemlidir.
 • Salam, sosis, sucuk, jambon gibi katkı maddesi içeren baharat ve tuz yoğunluğu fazla olan bu tarz besinler vücudunuzdaki sıvıyı tutabileceğinden pek tüketmemenizde fayda vardır.
 • Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt, peynir her gün mutlaka tüketilmelidir.

Ayrıca emzirme döneminde beslenme ile ilgili diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme için her besin gurubundan günlük olarak yeterli ve dengeli olarak almak gerekir. Kabaca bu dönemde;

 • Süt - yoğurt / 2-3 su bardağı ( 400-600 ml.)
 • Peynir / 2 kibrit kutusu ( 60 gr )
 • Et, tavuk, balık / 3-4 porsiyon
 • Yumurta, kuru baklagiller / 1 porsiyon
 • Taze sebze ve meyveler / 5-7 porsiyon

Tahıllar

 • Ekmek / 4-6 dilim
 • Pirinç, bulgur, makarna vb / hiç veya 2-3 porsiyon

Bebeğiniz dünyaya ilk geldiğinde havanın ısısı, kokusu, çevresindeki sesler, her şey bildiğinden farklı. Tek bildiği, kokusunu tanıdığı, sesini bildiği annesi. Bebeğinizin dünyaya alışması sizin bebeğinize alışmanız için gereken süre sadece 40 gün. Bu sürede herşey yoluna girecek, ama siz lütfen hiçbir şey için acele etmeyin. Özellikle ilk 2-3 hafta bebeğiniz her istediğinde bir göğsünüzdeki süt bitene kadar onun istediği aralıklarla emzirin.

Bol bol emzirin, bol bol su içip, bebeğinizle birlikte uyuyun bebeğinizle birlikte uyanın. Bir bakacaksınız ki her şey yoluna girmiş. 

Esra Ertuğrul

www.bebeimgeliyor.com

İlgili Kategoriler

Emzirme   Bebeği Anne Sütü İle Besleme   Emzirmeyi Sürdürme  

İlgili ürünler