Latest Testimonials

Emzirmenin anne için faydaları


mum and baby İlk emzirdiğiniz andan itibaren bebeğinizle aranızda kalıcı bir bağ oluşmaya başlar ve cilt teması bebeğinizin kendisini rahat ve güvende hissetmesini sağlar. Anne sütü her an en taze şekilde kullanıma hazırdır. Isıtmak, çalkalamak ya da biberonları sterilize etmek gerekmez. Üstelik bedevadır. Bunun yanı sıra annenin sağlığı açısından da çok faydalıdır.

 

Doğumun hemen ardından bebeğin memeye tutunması, oksitosin hormonunun (‘sevgi hormonu’) salgılanmasını tetikler ve memeye süt salgılaması sinyali gönderilir. Oksitosin rahmi küçülmeye teşvik eder, kanamayı önler ve rahmin hamilelikten önceki boyutuna geri dönmeye başlamasını sağlar. Emzirmek tekrar regl olmaya başlamayı da geciktirebilmektedir (böylelikle vücuttaki demir muhafaza edilir). Ancak bu dönemde hamile kalma ihtimali daha düşük olsa da buna kesin bir yöntem olarak güvenmemek gerekir.

 

Araştırmalar emzirmenin faydalarını şöyle ortaya koyuyor:
  • Yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltıyor.
  • Menepoz öncesi meme kanseri riskini azaltıyor.
  • Kemikleri güçlendirerek ileriki yaşlarda yaşanabilecek kırık ve osteoporoz risklerini azaltıyor.
  • Uzun dönemde Tip II diyabet riskini azaltıyor.
 

Araştırmalar ayrıca, emziren annelerin oksitosin düzeyindeki artışa bağlı olarak doğum sonrası
endişe ve depresyonu, suni besleme yapan annelere göre daha hafif geçirdiğini de düşündürmektedir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde solunum yolu enfeksiyonu, ishal ve gastroenterit olasılığı daha düşük olduğundan, hekiminizi ziyaret etme gerekliliği de azalacak ve buna bağlı yaşadığınız stres de azalacaktır. Süt üretiminden sorumlu prolaktin hormonunun anneyi sakinleştirici bir etkisi olduğu da düşünülmektedir. Emzirmek yağ depolarını da harekete geçirir ve günde 500 kaloriye kadar yakarak hamilelik kilolarınızdan kurtulmaya yardımcı olur. Mama kullanan bir anne ise aynı kaloriyi yakmak için yokuş yukarı bir saat koşmak zorundadır! Genel olarak, emzirmeyen anneler emzirenlere kıyasla daha yavaş kilo vermekte ve kiloları geri almama konusunda daha az başarılı olmaktadır. Emziren annelerde metabolizmanın değişerek kan şekeri düzeyini düzenlediği ve bu sayede, verimli kilo kaybı ve iyi kolesterol düzeyleriyle birlikte, bebeğini emzirmiş olan annelerde kalp sorunu yaşama olasılılığının da azaldığı düşünülmektedir.

Emzirmek bebeğiniz ve sizin için en iyisi!