Blog

Sağ, Sakla, Besle & Bakım

Yayın tarihi: 17 Temmuz 2014

Emzirme 7/24 devam eden bir mesaidir, fakat bu sizi korkutmasın. Anneler bebekleri için her zaman en iyisini ister ve bazı durumlarda emzirmeyi sürdürebilmek için yardıma ihtiyaç duyabilirler. İşe dönme zamanınız yaklaştığında, ailenizle birlikte dışarı çıkın ya da kendinize özel bir kaç saat ayırın. Emzirmeyi sürdürebilme endişelerinizden sizi kurtarabilecek bir kaç öneriyi aşağıda sizinle paylaşmak istiyoruz.

Lansinoh’un Sağ-Sakla-Besle & Bakım konsepti ile artık çalışan anneler, bebeklerinin yanlarında olamadıkları zamanlarda da onları anne sütüyle besleyebilme özgürlüğüne sahipler.

Sağ

Göğsün sağılması, işe gitmek ya da farklı bir sebepten dolayı bebeklerinden ayrı kalacak olan anneler için idealdir. Bu dönemde de bebeklerinin anne sütünün faydalarından mahrum kalmaması için anneler sütlerini sağmak ve saklamak durumundadırlar. Göğsünüzü sağabilmek için de etkili bir göğüs pompasına ihtiyacınız vardır.

Piyasada üç tip göğüs pompası bulunmaktadır; manuel (el ile çalışan), tekli elektrikli ve çiftli elektrikli göğüs pompası – siz hangisini satın almak isterseniz?

Manuel göğüs pompası, bebeklerini düzenli olarak emziren, nadiren sütlerini sağmaya ihtiyaç duyan anneler için idealdir. Hafif, küçük, pratiktirler ve dışarıya çıkıldığında çantada kolayca taşınabilirler. Tabi ki bu tarz pompaların elektrik kaynağı bulma ve gürültü gibi dertleri de bulunmamaktadır. Bu pompalar sessiz çalışır. Lansinoh’un 2 fazlı teknolojiye sahip manuel göğüs pompasına bir göz atabilirsiniz. Bu pompalarla bebeğinizin doğal emiş ritmine benzer, sağımdan önce sütünüzün daha kolay gelmesi için bir “uyarı fazı” bulunmaktadır. Bu fazda hızlı ama düşük vakumlu çekimler gerçekleştirebilir, sütünüz gelmeye başladıktan sonra “sağım fazı”na geçip, sütünüzü boşaltmaya başlayabilirsiniz. products/manuel-gogus-pompasi

Tekli Elektrikli Göğüs Pompası, zamanınız çok sınırlı ise, manuel pompalardan çok daha çabuk süt sağabilmeniz için bu model sizin için daha efektif olabilir. Sağım stili ve vakum gücü ayarlanabilen modelleri inceleyebilirsiniz. Böylelikle, bebeğinizin emiş stiline ve gücüne en çok benzeyen emme şeklini ayarlayabilirsiniz. Lansinoh tekli elektrikli göğüs pompası, “uyarı fazı” ve “sağım fazı” olmak üzere iki aşamalı modeli tercih etmek daha efektif bir sağım gerçekleştirmeniz için yararlı olacaktır. Ayrıca, elektrikli göğüs pompaları size pille çalıştırılma kolaylığı da sunar, böylece elektriğe ihtiyaç duymadan da sütünüzü sağabilirsiniz. 

2'si 1 Arada Elektrikli Göğüs Pompası, iki göğsünüzden de aynı miktarda sütü yarı zamanda sağabilmenizi sağlar. Çift sağma seansında her iki göğsü birden boşaltmak 10 dakikada tamamlanabilirken, tekli pompalarda bu işlem 20 ila 30 dakika sürmektedir. Çiftli pompaların anneler için bir diğer avantajı ise her iki göğsü aynı anda sağmanın prolaktin salımını ve süt üretimini tekli pompalara göre daha fazla arttırdığı bilinmektedir, yani, çiftli sağım yapmak vücudunuza ikiz bebek emziriyormuş etkisi yaparak daha fazla süt üretmenizi sağlayacaktır. Lansinoh’un çiftli elektrikli göğüs pompasını dilediğiniz zaman tekli olarak da kullanabilirsiniz. 

Lansinoh’un tüm göğüs pompaları yeni Lansinoh NaturalWave biberonlar ile uyumludur. Böylelikle sağmış olduğunuz anne sütünü saklayabilir, kutunun içinde bulunan Lansinoh NaturalWave biberon emziğini kullanarak bebeğinizi besleyebilirsiniz.

Sakla

Yukarıda bahsedildiği gibi Lansinoh pompalarının geniş ağızlı süt toplama şişeleri NaturalWave biberon olarak da kullanılabilmektedir. Anneler, sağmış oldukları sütlerini pompaların içinden çıkan kapama diski ile sağım yaptıkları şişeleri kapatarak dolapta ya da derin dondurucuda saklayabilirler. Size bir ipucu; sütünüzü dondurucunuzun kapağında değil en soğuk yerinde depolayın. Kapak bölümü dondurucunun en ılık ve sıcaklık değişiminin en hızlı olduğu bölümüdür.

Diğer bir seçenek olarak da sağmış olduğunuz sütünüzü saklamak için Lansinoh Anne Sütü Saklama Poşetleri'ni kullanabilirsiniz. Poşetinizin dondurucuda patlamaması için poşetteki fazla havayı iki parmağınız yardımıyla aşağıdan yukarıya doğru çıkarın. Süt saklama poşetlerini destekli tabanı sayesinde buzdolabında dik olarak da kullanabilirsiniz. Bir ipucu daha! Süt saklama poşetlerinin birbirine yapışmaması için aralarına kağıt peçete yerleştirebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için Lansinoh Anne Sütü Saklama Poşeti sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Besle

Lansinoh göğüs pompalarının da içinde bulunan NaturalWave™ Biberon Emziği, geniş ağızlı süt toplama şişelerine takılabilir. Böylelikle sağmış ve saklamış olduğunuz sütünüzle bebeğinizi anne sütüyle beslenmeye devam edebilirsiniz. Lansinoh’un yeni NaturalWave Biberon ve Emziği serisi, bebeğinizin anne memesinde uygulamış olduğu dalgaya benzer özel hareketi emzik üzerinde uygulamasına olanak tanır ve bebeğinizin var olan emzirme düzenini sürdürmesine yardımcı olur. Böylece bebeğiniz biberon emziğini kolay kabul eder, emzirmeden biberona biberondan emzirmeye geçiş yapması kolaylaşır. Örneğin işe başladığınız dönemde, daha önceden sağmış olduğunuz sütünüzü bebeğinize Lansinoh NaturalWave™ ile verilebilir ve eve döndüğünüzde bebeğinizi emzirmenin tadına tekrar varabilirsiniz. Bu özel biberon ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyorsanız:

Bakım

Sonuç olarak anneler de kendilerine bakmalıdırlar. Emzirme ve sağımdan sonra göğüs uçlarınız biraz bakıma ihtiyaç duyabilirler. Lansinoh, bakım grubu ile bu konuda sizin yanınızda olmak için hazır!

Lansinoh’un en meşhur ürünü olan Lansinoh HPA Göğüs Ucu Kremi bu ürünlerden biri olarak emzirme serüveninizde sizinle birliktedir. Lansinoh HPA Göğüs Ucu Kremi, dünyanın en saf lanolinini içermektedir ve 0 doğaldır. Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermez, hipoalerjeniktir. Bu özelliği sayesinde İngiliz Alerji Kurumu’nun onayını almış dünyadaki tek meme ucu kremidir. Lansinoh HPA Göğüs Ucu Kremi, emziren annelerin çatlamış meme ucu ağrılarını dindirmek ve korumak için özel olarak geliştirilmiştir. Diğer meme ucu kremlerinin aksine, Lansinoh HPA Göğüs Ucu Kremi’ni emzirmeden önce silmenize gerek yoktur. Küçük bir ipucu; Lansinoh HPA Göğüs Ucu Kremi ayrıca harika bir dudak balsamı olabildiği gibi, bebeklerinizin pişik ve konak tedavisinde de etkilidir. 

Bakım konusunda size yardımcı olabilecek bir diğer ürün ise göğüs pompalarıyla birlikte de kullanılabilen Lansinoh Therapearl Sıcak-Soğuk Göğüs Terapisi. Tıkalı süt kanalları, mastit (meme iltihabı) ve angorjman (memelerin sütle dolması) durumlarında, bebeğinizi emzirmeden hemen önce veya göğüs pompası ile sağım sırasında Lansinoh Therapearl Sıcak-Soğuk Göğüs Terapisi’ni sıcak olarak uygulayarak, süt akışını kolaylaştırabilirsiniz. Böylece sağma işlemine harcadığınız zamanı kısaltabilirsiniz. Lansinoh Therapearl Sıcak-Soğuk Göğüs Terapisi’ni soğuk olarak uygulayarak, angorjman veya mastitten kaynaklanan ağrı ve gerginlik hissini azaltabilirsiniz. İşinize yarayabilecek bir ipucu; bir ambalajın içinde 2 adet Therapearl paketi bulunmaktadır. Birini mikrodalga fırında ısıtarak sıcak terapi için diğerini ise derin dondurucuda tutarak soğuk terapi için kullanabilirsiniz. 

Doğumdan sonraki ilk günlerde, bazı annelerin göğüslerinin çok fazla sütle dolması nedeniyle, göğüsleri gerilerek, meme uçları düzleşebilir ya da içe dönebilir. Bu durum bebeğin annesini emmesini zorlaştırır. Düzleşen meme ucu, bebeğin memeyi kavrayarak emmesini güçleştirir. Böyle bir durumda meme ucunu nazikçe dışarıya çıkartıp, bebeğin kavrayabilmesini sağlamak çok önemlidir. Lansinoh Latch Assist düzleşen ya da içe dönük meme uçlarını kolayca çıkartmak için kullanılan pratik bir alettir. Kullanımı kolaydır, tek elle hızlı ve kolay bir biçimde uygulanabilir. 2 boy meme ucu adaptörü içerir. Ambalajın içerisinde yer alan kutusu sayesinde hijyenik bir şekilde taşınabilir. Ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 

Son olarak emzirmediğiniz ya da göğsünüzü sağmadığınız zamanlarda kullanabileceğiniz Lansinoh Göğüs Pedi. Süper emici ve ultra ince yapısı, göğsünüze tam oturur, ıslandığında dahi şeklini korur ve kıyafetlerin üzerinden belli olmaz. Yumuşak, nefes alan, su geçirmez dış katman ile göğsünüzün her daim kuru kalmasını sağlar. Kaymayı önleyen 2 adet özel bandı ile sütyeninize iyi yapışır. Hijyen açısından tek tek paketlenmiştir, kutudan çıkarıp çantada rahatça taşıyabilirsiniz. Lansinoh Göğüs Pedi hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz.

Yukarıdaki Lansinoh ürünleri hakkındaki ayrıntılı bilgiler için: