Blog

Diş Çıkarma

Yayın tarihi: 9 Eylül 2014

Yaklaşık 6 aylıkken bebeğiniz diş çıkarmaya başlar. Bazı dişler çıkarken bebeğinize herhangi bir rahatsızlık vermez ama ne yazık ki bazıları...

Bebeğiniz diş çıkarmaya başladığında parmağınız dahil olmak üzere her şeyi çiğnemeye başladığını fark edeceksiniz. Diş etleri kızarıp şişebilir ve salyalarındaki artış daha belirgin hale gelebilir. Bu dönem ayrıca onun uyku alışkanlıklarını da etkiler. O yüzden uykusuz, huzursuz gecelere hazır olun. Ek olarak bu dönemde kaka yapmasında sıkıntı ve pişik sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu sıkıntılar bebeğinizin tükürük artışından kaynaklanmaktadır. Bebeğinizin salgı üretimi artar, bu da pişik ve ishale neden olabilir. Bebeğinizin bu süreci daha rahat geçirmesine yardımcı olabilecek bazı yollar vardır tabii ki.

1) Bebeğiniz daha çok çiğnemeye başlayacağı için ona mutlaka sağlıklı sebze ve meyveler verin. Mayalı gıdalarda şeker bulunduğu için bu bebeğinizin dişlerinin çürümesine neden olabilir. Önemli İpucu! Emzirmek çocuğunuzun diş çürümesi riskini azaltır. Serin içecekler diş etlerini rahatlatır ve bebeğinizin dişleri çıkmaya başladığında artan salyanın damlamasına engel olur.

2) Diş kaşıma halkaları hem ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur hem de bebeğinizin dikkatini dağıtır. Bazı diş kaşıma halkaları, buzdolabına koyulabilir ve bebeğinizin diş etlerinin ağrısını daha fazla azaltabilir. Önemli İpucu! Bebeğinizin diş etlerine zarar vereceği için diş kaşıyıcıları asla buzlukta saklamayın ve bebeğinize vermeden önce steril olduğundan mutlaka emin olun.

3) Diş çıkarma jelleri dört ayın üzerindeki çocuklarda kullanılabilir. Lokal anestetik bulunan içeriği, bebeğinizin ağrısının geçmesine yardımcı olabilir. Diş çıkarma jelleri özellikle çocuklar için hazırlanmıştır. Bu jelleri yakınınızdaki eczanelerden temin edebilirsiniz.

4) Bebeğinizin çok ağrısı ve ateşi varsa çocuklar için uygun olan ağrı kesicileri kullanmak da bir diğer seçenektir. Bu ağrı kesiciler şekersizdir ve çok az miktarda ibuprofen/parasetomol bulunur. Bunları da yakınınızdaki eczanelerde bulabilir ya da doktorunuzdan yardım isteyebilirsiniz.

Bebeğinizin diş çıkarma süreci bir yıl ya da daha uzun sürebilir. Fakat iki buçuk yaşına kadar bebeğiniz bütün dişlerini çıkarmış olacaktır. İlk çıkan dişler maalesef en zor olanlardır fakat ilklerden sonra çıkanlar biraz daha rahat çıkarlar. Bu dönem bebeğiniz ve sizin için zor bir dönem olacaktır. Ama sabırlı olmalı ve bu doğal gelişim sürecinde bebeğinize mümkün olduğu kadar yardımcı olmalısınız.